14 Haziran Uluslararası Adil Yargılanma Günü'nde avukatlar Kocaeli Adliyesinde açıklama yaptı
Haber
15 Haziran 2022 - Çarşamba 06:40
 
14 Haziran Uluslararası Adil Yargılanma Günü'nde avukatlar Kocaeli Adliyesinde açıklama yaptı
Ebru Timtik anısına bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Adil Yargılanma Gününde (UAYG)”, Ebru Timtik Kocaeli Adliyesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile de anıldı.
Gündem Haberi
14 Haziran Uluslararası Adil Yargılanma Günü'nde avukatlar Kocaeli Adliyesinde açıklama yaptı

FERSUDE - Ali Sinan Çağlar

 

Ebru Timtik anısına bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Adil Yargılanma Günü (UAYG)” Kocaeli Adliyesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile de anıldı.

 

Uluslararası hukuk örgütleri; Avrupa Barolar ve Hukuk Cemiyetleri Konseyi (CCBE), Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupalı Avukatlar Derneği (ELDH) Avrupa Barolar Federasyonu (FBE), Avrupalı Demokrat Avukatlar (EDL-AED), Fransa Barolar Birliği (CNB), Uluslararası Demokratik Avukatlar Derneği (IADL), Uluslararası Avukatlar Derneği (UIA), Uluslararası Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi (IBAHRI), İtalya Barolar Birliği (CNF), İngiltere ve Galler Hukuk Topluluğu, Lawyers for Lawyers (Avukatlar için Avukatlar), Özgürlük İçin Hukukçular(ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD)’nin oluşturduğu  Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Komitesi 2020 yılında aldığı bir kararla 14 Haziran’ı Ebru Timtik anısına  “Uluslararası Adil Yargılanma Günü (UAYG)” olarak ilan etmişti.

 

Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü etkinlikleri, alınan karara göre her yıl 14 Haziran’da gerçekleşiyor ve her yıl bir ülkede gün kapsamında, o yıl seçilen ülkede adil yargılanma hakkının güvence altına alınması için olağanüstü çaba harcayan kişi yahut kurumlara her yıl Ebru Timtik Ödülü  veriliyor. İlki geçen yıl verilen ödül ülkemizden Barkın ve Ebru Timtik’e verilmişti. Bu yıl Ebru Timtik Ödülü Mısır ülkesine verilecek. Ödülün  Mısır’dan kime verileceği ise 17-18 Haziran 2022 tarihinde İtalya’nın Palermo  kentinde düzenlenen etkinliklerde belli olacak.

 

Yine anılan karara göre adil yargılanma hakkına gereken saygının gösterilmemesi nedeniyle o yıl içinde seçilmiş olan ülkede konferans düzenlenmesi ve diğer ülkelerde de 14 Haziran’da etkinlikler yapılması karar altına alınmıştı.

 

Bu yıl da “14 Haziran Uluslararası Adil Yargılanma Günü (UAYG)” dolayısıyla Ankara ÇHD Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısı ve İstanbul Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasının yanı sıra Kocaeli Adliyesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile bir kez daha anıldı.

 

Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Düzenleme Komitesi’nin hazırladığı ortak basın metnini ÇHD üyesi Avukat Naim Feyzullah EMİNOĞLU okudu. Ölüm orucunda 27 Ağustos 2020 tarihinde ölüm orucunda yaşamını yitiren Av. Ebru Timtik ve onunla birlikte ölüm orucu yapan Av. Aytaç Ünsal’ın ölüm orucunda bulunduğu dönemde TV ve basın kuruluşlarında verdiği demeçler nedeniyle Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Av. Berrak Çağlar ve eşinin yargılandığı dosyanın duruşmasını takip etmek ve dayanışma göstermek için o an orada bulunan  Lawyers for Lawyers (Avukatlar için Avukatlar)’dan Jaap Koster ve Leroy Niekoop,  AED (Avrupa Demokrat Avukatlar)’dan Rogier  Scheltes ve İtalya Pisa Barosu’ndan Ezio Menziona da Çağdaş Hukukçular Derneği tarafından düzenlenen basın toplantısına katıldı.   

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı