16 Gazeteci, dün gece tutuklandı
Haber
16 Haziran 2022 - Perşembe 05:17
 
16 Gazeteci, dün gece tutuklandı
Diyarbakır'da 8 Haziran’da gözaltına alınan 22 kişiden 16 gazeteci tutuklandı.
- Haberi
16 Gazeteci, dün gece tutuklandı

FERSUDE - Diyarbakır'da 8 Haziran’da gözaltına alınan 22 kişiden 16 gazeteci tutuklandı.

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran'da gözaltına alınan 22 kişiden 16 gazeteci tutuklandı. Nöbetçi Sulh Mahkemesi’ne sevk edilen JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, MA Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş,  Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin tutuklandı.

 

Gazeteci Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram, Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen adli kontrolle serbest bırakıldı.

 

Adliye önünde bekleyen gazeteciler ve aileler kararı “Özgür basın susturulamaz”, “Direne direne kazanacağız” ve “Bexwedan Jiyan e” sloganlarıyla protesto etti. 
 

DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, bir kez daha hukuksuzlukla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. 16 meslektaşlarının sadece gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı tutuklandığını belirten Müftüoğlu, "90'lı yıllardan bu yana denediğiniz tüm yöntemlerle başaramadınız. Bu operasyonlarla da başaramayacaksınız. Kopyala-yapıştır kararlarla meslektaşlarımızı özgürlüklerinden alıkoymayı başaramayacaksınız. Bu kararı kabul etmediğimiz gibi arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar eylemlere devam edeceğiz" dedi. 
 
 
AÇIKLAMAYA DAVET
 
 
Müftüoğlu, bugün saat 13.00’da DFG önünde kararı protesto edeceklerini belirterek, “Basın ve ifade özgürlüğünden yana olan herkesi eyleme davet ediyoruz" çağrısı yaptı. 
 
 
Açıklama, "Özgür basın susturulamaz" sloganlarıyla son buldu.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı