3 su içip, 1 kek yiyen A101 çalışanı üniversite öğrencisi hırsızlıkla suçlanıp, istifaya zorlandı
Haber
08 Ağustos 2021 - Pazar 12:23
 
3 su içip, 1 kek yiyen A101 çalışanı üniversite öğrencisi hırsızlıkla suçlanıp, istifaya zorlandı
Ankara Aktürk İş Merkezi Yeni Eryaman'da bulunan A101 zincir marketlerinde çalışan üniversite öğrencisi Egemen Köse, 3 su 1 kek aldığı gerekçesiyle hırsızlıkla suçlanarak zorla istifa ettirildiği iddia edildi.
Emek Haberi
3 su içip, 1 kek yiyen A101 çalışanı üniversite öğrencisi hırsızlıkla suçlanıp, istifaya zorlandı

FERSUDE - Ankara Aktürk İş Merkezi Yeni Eryaman'da bulunan A101 zincir marketlerinde çalışan üniversite öğrencisi Egemen Köse, 3 su 1 kek aldığı gerekçesiyle hırsızlıkla suçlanarak zorla istifa ettirildiği iddia edildi. 

 

Zincir market A101'in Ankara Eryaman'da bulunan bir şubesinde çalışan üniversite öğrencisi Egemen Köse, 3 su ve 1 kek yediği gerekçesiyle hırsızlıkla suçlanıp, istifaya zorlandı. 

 

Mağaza Market-Sen tarafından yapılan açıklamaya göre, Köse o dönemi şöyle anlattı; 

“Yoğun şartlar altında, sıcak havada, maskeyle çalışıyorduk. Ben 3 şişe su ve 1 tane de kek yedim. Bunu da müdür yardımcısına söyledim. Ertesi gün izinliydim. Mağazada kısmı envanter sayımı yapmışlar. Özellikle o gün benim yediğim, içtiğim ürünlere yapmışlar. 182 TL'lik bir açık çıkarmışlar. 50 tane ekmek, 45-50 su… Mantıken dedim ki ‘Ben bunların hepsini zaten yiyemem. 50 ekmek nasıl yiyeyim abi.’ dedim. ‘Bütün marketin açığını benden tahsil etmeye çalışıyorsunuz.’ dedim. Ben bu duruma itiraz ettim, istifa edeceğimi söyledim. Sonraki gün ise beni hırsızlıkla itham ettiler. Aslında kendileri sürekli bunu yapan insanlar. O gün ‘Kod-29 ile seni işten çıkartırız. Bu şartlarda kimse seninle çalışmaz.’ diyerek bana mobbing uyguladılar. Bana üstü boş olan bir maaş avans formu imzalattılar. Bir de bana istifa imzalattırdılar. Yedim içtim diye zorla baskı yapıp istifa dilekçesi imzalattılar. İmzaladım korktuğum için.”

 

“2500 TL’ye yakın alacağım varken 300 TL yatırdılar”

 

23 gün A101’de çalışan Egemen Köse, maaşının tam olarak yatırılmadığını belirterek şunları söyledi; “23 gün çalıştım 2.500 TL’ye yakın alacağım varken 300 TL yatırdılar. Bu durumu bildirdim ancak kimseden geri dönüş alamadım. Başka bir şubenin müdürüyle konuştum. Benim o alıp yediklerim hırsızlığa giriyormuş. Halbuki ben parasını ödeyeyim diye de çalışırken söyledim. Kendileri 3 şişe su ve 1 tane kekin yenmesini bu hale getirdiler. Bu bahane ile benim maaşımın üstüne yattılar. Bloke koydular. Arkadaşlar bana ‘Senin paranla mağazanın açığını kapatıyorlardır.’ dedi.”

 

“Öğrenciyim, anneme bakabilmek için A101’e girdim”

 

Babası vefat ettiği için evin sorumluluğunun üzerinde olduğunu belirten A101 işçisi, “62 yaşındaki anneme bakabilmek ve eğitimime devam edebilmek için A101’de işe girdim. Evi geçindirebilmek için kredi çekmiştim ve ödemem gerekiyor. A101’e durumumu düzeltmek için girdim ancak daha zor duruma geldim. Ben hayatta kalmaya çalışıyorum.” dedi.

 

“Maaşımı yatırmadıkları gün cebimde su alabilmek için 1 lira bile yoktu”

 

“Maaşımın yatırılmadığı 2 Ağustos günü çok susadım ancak su alabilecek 1 liram bile yoktu. Bu bana çok dokundu. Gittim camiden içtim o şekilde susuzluğumu giderdim. Bu para benim emek verip de alamadığım bir para. Ben kimseden hayır istemiyorum, ben emeğimin karşılığını istiyorum. Hakkımın peşinde olacağım.” 

Envanter sayımlarındaki açıklar işçilerin üzerine yıkılıyor

 

Birçok A101 şubesinde mağazada yapılan envanter sayımlarının ardından çıkan açıkların parasının usulsüzce işçilerden alındığını belirten Mağaza Market-Sen bir çok kişinin kendilerine bu usulsüzlüklerle ilgili başvuru yaptığını açıkladı. 
 

 

 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı