AKP'lilere göre iki ciddi rakipleri var
Haber
15 Mayıs 2022 - Pazar 18:00
 
AKP'lilere göre iki ciddi rakipleri var
Kamuoyu araştırmaları oy kaybına işaret etse de AK Partililer seçimi kazanacaklarına inanıyor. AKP MYK üyesi Mustafa Şen son yaptığı açıklamada oylarının yüzde 40 seviyesine ulaştığını söyledi, “Bizim yaptığımız analizler yüzde 45’i hatta bazıları yüzde 46’yı gösteriyor" dedi.
Gündem Haberi
AKP'lilere göre iki ciddi rakipleri var

FERSUDE - Kamuoyu araştırmaları oy kaybına işaret etse de AKP'liler seçimi kazanacaklarına inanıyor. AKP MYK üyesi Mustafa Şen son yaptığı açıklamada oylarının yüzde 40 seviyesine ulaştığını söyledi, “Bizim yaptığımız analizler yüzde 45’i hatta bazıları yüzde 46’yı gösteriyor" dedi. Parti kulislerine göre ise oy kaybı var ama tepki gösteren seçmen bir başka partiye gitmiş değil. 20 yıllık iktidarın yıpranmışlığına karşın hâlâ birinci parti olduklarını söyleyen AKP'li siyasetçilere göre ülkenin temel sorunlarına somut çözüm önerileri sunamayan muhalefetin şansı yok. Kulislerde “AKP’nin iki rakibi var. AKP’nin rakibi AKP'dir. AKP’nin rakibi ekonomidir” deniliyor. Ekonominin düzelmesi ve parti teşkilatının canlanması, yeniden organizasyonuyla sorunların üstesinden gelinip seçimlerin kazanılacağına inanılıyor. AK Partili bir siyasetçinin bir de dikkat çeken sloganı var. "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarılı liderliğine güveni ifade ettiğini" söylediği slogan şöyle: “Tayyip Erdoğan bitti demeden bitmez."

 

CHP’YE İMAMOĞLU ŞİKAYETLERİ: BİR HAFTADA 139 TELEFON

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun üç kenti kapsayan Karadeniz ziyaretinde, beraberindeki gazeteciler ve yapılan açıklamalar nedeniyle yaşanan tartışmanın yansımaları raporlara da geçti. CHP Genel Merkezi’nin yurttaşların başvurularını içeren haftalık raporuna göre 2-8 Mayıs tarihleri arasında 554’ü telefon, 444’ü elektronik posta yoluyla binin üzerinde yurttaş parti merkezine ulaşarak çeşitli konularda görüş ve taleplerini iletti. Yapılan aramaların 569’u gündeme dair değerlendirme içeriyor, diğerleri talep ve şikayetleri yansıtıyordu. Gündeme dair değerlendirme içeren başvurularda ilk sırada 139 kez ile “İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisine tepkiler” yer aldı. Söz konusu rapor her hafta MYK’ya iletiliyor.

 

TBMM'DE 'HDP AYRIMCILIĞI' SORUSUNA YANIT YOK

HDP’nin Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, TBMM Dışişleri Komisyonu’nun 21-25 Haziran 2021 tarihlerinde yaptığı ABD ziyaretini Meclis gündemine taşıdı. Geçen ay Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Özsoy, komisyonun resmi yurt dışı ziyaretine komisyon üyesi AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti milletvekillerinin katıldığını, 3 üyesi bulunan HDP’nin ise dışlandığını söyledi. Meclis Başkanı Şentop’a “Bu ayrımcılık bilginiz dahilinde mi?” diye soran Özsoy ayrıca, “7 Haziran 2015’ten bu yana Komisyon üyesi HDP’lilerin davet edilmediği kaç yurt dışı ziyaret gerçekleşmiştir? Bu masrafların karşılanması için halkın parası kullanılıyorsa, vergisini veren 6 milyon seçmeni temsil eden HDP’nin milletvekillerine yönelik bu ayrımcılığı nasıl açıklıyorsunuz?” sorularına da yanıt istedi. Ancak soru önergelerinin büyük kısmını 15 günlük sürede cevaplamakla övünen Meclis Başkanlığı bu önergeye süresi içinde yanıt vermedi.

 

CHP’DEN MECLİS’TE ‘CİNSEL İSTİSMAR’ NÖBETİ

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifi geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Teklifin 3. gün görüşmeleri sürerken CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasının onanması muhalefet kulisini hareketlendirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu sırada, “Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın” çağrısı yaptı. Çalışmalar sürerken gelen bu çağrı üzerine CHP Meclis grubu hemen bir değerlendirmede bulundu. Teklife çok fazla itiraz yoktu, tüm milletvekillerinin gidebileceği düşünüldü ancak düzenlemeye “çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının affıyla” ilgili bir ekleme yapılabileceği iddiaları üzerine en az 20 kişilik bir grubun çalışmalar bitene kadar Meclis’te nöbet tutmasına karar verildi. Kadın örgütlerinin bu konudaki hassasiyetini de dikkate alan CHP grubu çalışmalar bittikten sonra Meclis’ten ayrıldı.

 

6’LI MASANIN EN UZUN ÇALIŞACAK KOMİSYONU...

CHP, İYİ Parti, SAADET, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi temsilcilerinin katılımıyla başlayan seçim güvenliği komisyonu ikinci toplantısını yaptı. Komisyon ilk toplantılarında geçmiş seçim deneyimlerini paylaştı, önümüzdeki seçimler açısından sorunlar ve riskler ele alındı. Görüşmeler gelecek hafta da devam edecek, ilk etapta komisyonun öncelikleri belirlenecek. Seçim öncesi, seçim günü ve sonrasına dair çalışmalar yapacak komisyonun belki de en uzun süre çalışacak komisyon olacağı ifade ediliyor. Komisyon Whataspp gruplarında dolaşan, basına yansıyan tüm iddiaları da değerlendirecek, bunlarla ilgili incelemeler yapılıp sonuçları kamuoyuna duyurulacak.

 

Gazete Duvar

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı