Aleyna Çakır'ın baş şüphelisine ceza istemi!
Haber
18 Ekim 2021 - Pazartesi 16:58
 
Aleyna Çakır'ın baş şüphelisine ceza istemi!
Aleyna Çakır’ı şiddete maruz bırakarak videolarını yayınlayan Ümitcan Uygun’un yargılandığı davada mütalaasını sunan savcı, Uygun için “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 6 aydan 2 yıla, “tehdit” suçundan ise 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.
Gündem Haberi
Aleyna Çakır'ın baş şüphelisine ceza istemi!

FERSUDE - Ankara’nın Keçiören ilçesinde 3 Haziran 2020’de şüpheli şekilde yaşamını yitiren (Sema Esen) Aleyna Çakır’ın baş şüphelisi Ümitcan Uygun’un “konut dokunulmazlığını ihlal” ve “tehdit” suçundan, Uygun’un arkadaşı Enes Özdemir’in “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan yargılandığı davada savcılık mütalaasını açıkladı. 

 

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 15 Ekim’de görülen duruşmada mahkeme başkanı mütalaanın yazılı olarak taraflara tebliğ edilmesini istemişti. Mütalaa taraflara tebliğ edildi. 

 

Mütalaada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ile güvence altına alınan kişilerin hürriyetine vurgu yapılarak, “Atılı suçun TCK'nın hürriyete karşı suçlar başlığı altında düzenlendiği, bu anlamda her ne kadar olayın gerçekleştiği evin kira sözleşmesi sanık Ümit adına yapılmış olsa dahi, 28/04/2021 tarihli tutanak içeriğine göre belirtilen adreste yapılan kolluk araştırması neticesinde ev sahibi ile yapılan görüşmede, bu dairede 17/04/2020 tarihinde kiracısı olan mağdurun ikamet ettiğini beyan ettiğinin tespit edildiği, konut dokunulmazlığını ihlal suçunun nitelikli hali olan cebir ve tehdidin konuta girerken veya çıkmamak için kullanılmış olmasının gerektiği, somut olayda sanık Ümit'in mağdurun hafif araladığı kapıyı ittirmek sureti ile eve girmesi neticesinde cebir unsurunun olayda gerçekleştiği, eve girdikten sonra uygulanan cebir ve tehdit suçu yönünden ayrıca ceza verilmesinin gerektiği, bu anlamda sanık Ümit'in eve girer girmez mağduru tehdit ettiğinin tanık anlatımları ile de sabit olması karşısında, somut olayda tehdit suçunun ayrıca oluştuğu” ifadeleri yer aldı.

 

UYGUN İÇİN 2 AYRI SUÇTAN CEZA İSTEMİ 

Mütalaada, söz konusu olayda Özdemir’in de Uygun ile fikir ve eylem birlikteliği içinde hareket etmek suretiyle konut dokunulmazlığını ihlal suçunu işlediği belirtildi. Mütalaada, “Tüm dosya kapsamı ve elde edilen deliller ışığında, sanık Ümit'in sanık Enes ile fikir ve eylem birlikteliği içinde gece vaktinden sayılan bir zamanda mağdurun konutuna cebir kullanarak girmek sureti ile girdikleri ve evde sanık Ümit'in mağduru tehdit ettiği sabit olmakla, sanık Ümit'in eylemine uyan TCK m.116/4, 119/1-c, 106/1-1.cümle gereğince cezalandırılmasına, m.53/1 gereğince işlemiş olduğu kasti suç nedeni ile belirli haklardan yoksun bırakılmasına, gözaltında geçen sürenin m.63 gereğince alacağı cezadan mahsubuna” denildi. Uygun için “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar, “tehdit” suçundan ise 6 ay hapis cezası istendi. 

 

ÖZDEMİR’E 2 AYDAN 6 YILA KADAR CEZA İSTENDİ 

Mütaalada ayrıca, “Sanık Enes'in sanık Ümit ile fikir ve eylem birlikteliği içinde gece vaktinde sayılan bir zamanda mağdurun konutuna cebir kullanarak girmek sureti ile girdiği sabit olmakla, eylemine uyan TCK m.116/4 ve 119/1-c gereğince cezalandırılmasına, m.53/1 gereğince işlemiş olduğu kasti suç nedeni ile belirli haklardan yoksun bırakılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur” diye belirtildi. 

Mütalaada Özdemir için 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı