Ankara’ya yürümek isteyenlere müdahale: Çok sayıda gözaltı
Haber
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 15:15
 
Ankara’ya yürümek isteyenlere müdahale: Çok sayıda gözaltı
İşe iade talebiyle Ankara'ya yürümek isteyen Sinbo işçisi Dilbent Türker ve ona destek verenlere müdahale eden polis, çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Emek Haberi
Ankara’ya yürümek isteyenlere müdahale: Çok sayıda gözaltı

FERSUDE - İstanbul Avcılar’da bulunan Sinbo Fabrikası’nda çalışan ve kötü çalışma koşullarına karşı sendikaya üye olduktan sonra Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarılan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Dilbent Türker’in sürdürdüğü direniş 188’inci gününe girdi.  “İşe iade, Kod-29’un kaldırılması ve sendikal faaliyetlerin engellenmemesi” talepleriyle direnen Türker, hakları için Ankara’ya yürüme kararı aldı. Sinbo fabrikası önünde yapılan basın açıklamasıyla Ankara yürüyüşü başladı. Yapılan basın açıklamasında, “İnsanca çalışma ve yaşam koşulları için Ankara’ya yürüyoruz. Yürüyüş! Kod adı:29” pankartı açılırken sık sık “Sinbo işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “Yolumuz işçi sınıfının yoludur” sloganları atıldı. Açıklamaya siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra birçok yurttaş katıldı.
 
Siyasi parti temsilcileri Sinbo işçisi Dilbent Türker’in yanında oldukları belirterek, Ankara yürüyüşünü desteklediklerini açıkladılar. Konuşmaların ardından yapılan basın açıklamasını Sinbo direnişçisi Dilbent Türker okudu. 
 
 
‘VAZGEÇMEDİK’
 
“Sırtımızdaki yük her geçen gün artıyor” diyen Türker, fabrikaların adeta toplama kamplarına dönüştürüldüğünü dile getirdi. İktidarın işverenlerin istediği her şeyi yerine getirdiğini ifade eden Türker, “Patronların servetlerini arttıran bizlerin yoksulluğunu ve köleliğini derinleştiren saldırılara her gün yenileri ekleniyor” dedi.
 
Kod 29’a karşı 7 aydır fabrika önünde direndiklerini belirten Türker, bu süreç boyunca keyfi yasaklarla direnişlerinin engellenmeye çalışıldığını ifade etti. Türker, “Saldırılardan hiç birisi bizi haklı ve meşru mücadelemizden alıkoyamadı” diye belirtti.
 
 
SINIFIN TALEPLERİ
 
TOMİS İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan, zor koşullar altında işçi sınıfı adına direndiklerini dile getirdi. insanca çalışma ve yaşam koşulları taleplerini yükselttiklerini ifade eden Eyidoğan, “Bu talepler sınıfımızın talepleridir. Haklı ve meşru taleplerimiz için bugün direniş alanımızdan başlayarak şehir merkezleri ve sanayi havzalarından Ankara’ya yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Desteğe gelenlere teşekkürlerini ileten Eyidoğan, taleplerinin daha fazla görünür olması için demokratik kurumlara destek çağrısında bulundu.
 
 
GÖZALTI
 
Yapılan konuşmaların ardından yapılmak istenen yürüyüşün önü polisler tarafından kesildi. Polisin yasağını protesto için oturma eylemine hazırlanan kitleye müdahale eden polis, TOMİS İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan ve Sinbo direnişçisi Dilbent Türker’i gözaltına aldı.  Gözaltına alınan direnişçilerin bırakılması çağrısı yapan kitle oturma eylemini sürdürdü. Polisin ikinci müdahalesi sonucunda çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı