Avrasya Araştırmanın son seçim anketi: AKP ve CHP yer değiştirdi
Haber
03 Haziran 2022 - Cuma 11:02
 
Avrasya Araştırmanın son seçim anketi: AKP ve CHP yer değiştirdi
Avrasya Araştırma son seçim anketini açıkladı. Olası Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş arasındaki senaryo değerlendirildi.
Gündem Haberi
Avrasya Araştırmanın son seçim anketi: AKP ve CHP yer değiştirdi

FERSUDEAvrasya Araştırma, 26 Mayıs-1 Haziran arası gerçekleştirdiği seçim anketinin sonuçlarını yayımladı. 26 ilde 1500 kişi ile telefonla mülakat yöntemiyle yapılan ankete göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olası üç değerlendirildi.

 

Ankete göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı geçti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan karşısındaki oy oranları şu şekilde:

 

KILIÇDAROĞLU-ERDOĞAN

 

 

"Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına muhalefetin çatı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu gösterilirse hangi adaya oy verirsiniz?" sorusuna,

 

Katılımcıların yüzde 42,8'si "Kılıçdaroğlu" dedi. "Kararsızım ama büyük ihtimalle Kemal Kılıçdaroğlu" diyenlerin oranı yüzde 8,7, "Recep Tayyip Erdoğan" yüzde 34, "Kararsızım ama büyük ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan" diyenlerin oranı yüzde 5,1, "Oy kullanmam" yüzde diyenlerin oranı yüzde 9,4 iken kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise Kemal Kılıçdaroğlu toplam yüzde 51,5, Recep Tayyip Erdoğan toplam yüzde 39,1 oranında oy aldı.

 

 

YAVAŞ-ERDOĞAN

 

 

"Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına muhalefetin çatı adayı olarak Mansur Yavaş gösterilirse hangi adaya oy verirsiniz?" sorusuna,

 

Seçmenlerin yüzde 44,1'i "Mansur Yavaş" yanıtını verdi. "Kararsızım ama büyük ihtimalle Mansur Yavaş" diyenlerin oranı yüzde 7,6, "Recep Tayyip Erdoğan" diyenlerin oranı yüzde 33,2, "Kararsızım ama büyük ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan" diyenlerin oranı yüzde 5,1, "Oy kullanmam" diyenlerin oranı yüzde 10 oldu. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise Mansur Yavaş toplam yüzde 51,7, Recep Tayyip Erdoğan toplam yüzde 38,3 oranında oy aldı.

 

İMAMOĞLU-ERDOĞAN

 

 

"Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına muhalefetin çatı adayı olarak Ekrem İmamoğlu gösterilirse hangi adaya oy verirsiniz?" sorusuna,

 

Katılımcıların yüzde 44,3'ü "Ekrem İmamoğlu" dedi. "Kararsızım ama büyük ihtimalle Ekrem İmamoğlu" diyenlerin oranı yüzde 8,7, "Recep Tayyip Erdoğan" diyenlerin oranı yüzde 33,5, "Kararsızım ama büyük ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan" diyenlerin oranı yüzde 5,7, "Oy kullanmam" diyenlerin oranı yüzde 7,8 olarak ölçüldü. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise Ekrem İmamoğlu toplam yüzde 53, recep Tayyip Erdoğan toplam yüzde 39,2 oranında oy aldı.

 

 

"Erken seçim olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna verilen cevaplar kararsızlar dağıtıldıktan sonra şöyle belirlendi.

 

CHP yüzde 30,7

 

AK Parti yüzde 29,5

 

İYİ Parti yüzde 13

 

HDP yüzde 9,2

 

MHP yüzde 5,4

 

DEVA yüzde 4,8

 

Gelecek Partisi yüzde 1,8

 

Yeniden Refah yüzde 1,1

 

Zafer yüzde 1,6

 

Saadet yüzde 1,1

 

Demokrat Parti yüzde 0,4

 

Diğer yüzde 1,4

 

 

Gazete Duvar

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı