ÇHD’den 14 Haziran Ebru Timtik Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü açıklaması
Haber
14 Haziran 2022 - Salı 14:23
 
ÇHD’den 14 Haziran Ebru Timtik Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü açıklaması
Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara şubesi, 14 Haziran günü “Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü” kapsamında her yıl Adil Yargılanma Hakkı Mücadelesi veren bir kişiye verilecek “Ebru Timtik Ödülü” için basın açıklaması yaptı
Gündem Haberi
ÇHD’den 14 Haziran Ebru Timtik Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü açıklaması

FERSUDE - Açıklamada, “Ebru’nun talebi tüm dünyada yankı bulmuş; dünya genelinde birçok hukuk örgütü ve baro tarafından 14 Haziran günü “Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü” ilan edilmiştir” denildi.

 

Açıklama şöyle:

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Dostumuz, ÇHD üyesi ve yöneticisi Avukat Ebru Timtik “adil yargılanma hakkı” talebiyle başladığı ölüm orucunun 238. Gününde, 27 Ağustos 2020 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Ebru Timtik’in adil yargılanmadığını anlatmak uğruna yaşamını yitirdiği davada ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ve ÇHD üyeleri Barkın Timtik ve Oya Aslan halen tutuklu yargılanmaktadır.

 

Ebru’nun talebi tüm dünyada yankı bulmuş; dünya genelinde birçok hukuk örgütü ve baro tarafından 14 Haziran günü “Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü” ilan edilmiştir. Bugün kapsamında her yıl Adil Yargılanma Hakkı Mücadelesi veren bir kişiye de “Ebru Timtik Ödülü” verilmesi kararı alınmıştır. Geçtiğimiz yıl bu ödülün ilki Ebru Timtik’e atfen Avukat Barkın Timtik’e verilmiştir. Bu yıl da Ebru Timtik Adil Yargılanma Hakkı ödülü Mısır’da adil yargılanma hakkı için mücadele eden kişi yahut kurumlara verilecektir. Ebru Timtik Ödül Töreni’ne tüm kurumlar adına Palermo Barosu tarafından ev sahipliği yapılacak olup, ödülün kazananı da bu törende açıklanacaktır.

 

Ülkemizde Adil Yargılanma Hakkı ihlallerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Siyasi davalarda yasa dışı deliller ve gizli tanık/ itirafçı tanık beyanlarıyla hüküm kurulmaktadır.

 

Kamuoyunda Kobani davası olarak bilinen HDP MYK üyelerinin yargılandığı dava olağanüstü bir hızla devam etmekte, AİHM/AYM kararları uygulanmamakta, gizli/açık tanık beyanları ile yargılama yürütülmektedir.

 

Şenyaşar ailesi halen Urfa adliyesi önünde oturma eylemi yaparak adil yargılanma hakkı talep etmektedir.

Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım adil yargılanma talebi ile başladıkları ölüm orucunun 170’li günlerini aşmıştır.

 

Çorlu Tren Katliamı, Hendek İşçi Katliamı, Soma Katliamı aileleri halen adalet beklemektedir.

 

Adil Yargılanma Hakkı günü vesilesiyle bir kez daha vurgulamak isteriz ki mücadeleler sonucu elde edilmiş yargılama ilkelerinin hayata geçirildiği, savunma ve adil yargılanma hakkının gereklerinin yerine getirildiği; somut, bilimsel delillere dayalı olarak belirli, öngörülebilir, açık, halktan yana ve halk için bir yargılama faaliyeti bir an önce etkin olmalıdır.

 

Gizli tanıklık, itirafçılık/iftiracılık, Segbis dayatması delilsiz, varsayımlara, soyut iddialara dayalı hüküm kurma, ceza yargılama ilkelerinin yok sayılması ile görünüşte bile adil olmayan yargılama oyunları son bulmalıdır.

 

Aynı şekilde Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı günü kapsamında yayımlanan ortak metin ve raporlar incelendiğinde Mısır’da adil yargılanma hakkı kapsamında yaşanan sorunların tüm muhalifleri etkileyen bir düzeyde olduğu da görülmektedir. Yargısız infazlar, uzun tutukluluk süreleri, gözaltında kayıplar tüm muhaliflerin her gün karşı karşıya kaldığı sorunlara işaret etmektedir. Ülkemizde de olduğu üzere, Mısır’da da bu baskı ve zor uygulamalarına maruz kalan kesimlerin başında hak mücadelesi yürüten avukatlar gelmektedir.

 

Bizler, Adil Yargılanma Hakkı günü vesilesiyle bu hak mücadelesinin ülkemizde ve dünyada takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. 14.06.2022

 

ADALET İÇİN HUKUKÇULAR

ÇHD ANKARA ŞUBE

DEMOKRASİ İÇİN HUKUKÇULAR

HUKUKÇU DAYANIŞMASI

ÖHD ANKARA ŞUBE

TOPLUMSAL HUKUK

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı