Covid-19’un 'en tehlikeli' mutasyonu tespit edildi
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 10:37
 
Covid-19’un 'en tehlikeli' mutasyonu tespit edildi
B.1.1.529 varyantı ilk olarak Botsvana'da görüldü ve Güney Afrika'da altı vaka tespit edildi.
Sağlık Haberi
Covid-19’un 'en tehlikeli' mutasyonu tespit edildi

FERSUDE - Bilim adamları, "son derece yüksek sayıda" mutasyon taşıyan yeni bir Covid varyantının vücudun savunmasından kaçarak daha fazla hastalık dalgasına yol açabileceğini söyledi.

 

Daily Mail'in haberine göre Dünya çapında 259 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüsü salgını ile ilgili endişe verici bir keşif yapıldı. Bilim insanları Afrika'nın güneyinde bulunan Botsvana'da Covid-19'un en çok mutasyona uğramış varyantını tespit etti. Resmi olarak B.1.1.529 koduyla bilinen bu varyantı ise “Nu varyantı” adı verildi.

 

Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün koronavirüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu. Bilim insanları Nu varyantında bulunan N501Y mutasyonunun ise bulaşmayı hızlandırdığını dile getirdi.

 

Bilim insanları, “Bu varyant şu ana kadar karşılaştıklarımız arasında en tehlikelisi olabilir” yorumunu yaparken şu ana kadar sadece 10 vaka tespit edildiği belirtildi. Üç farklı ülkede bulunduğunu açıklayan London College Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Profesör François Balloux, “Bu varyant muhtemelen teşhis konulmayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradı” dedi.

 

Guardian'da yer alan habere göre, varyant ilk olarak üç vakanın olduğu Botsvana'da görüldü. Güney Afrika'da altı, Hong Kong’da Güney Afrika'dan dönen bir gezginde de bir vaka tespit edildi.

 

Imperial College London'da virolog olan Dr Tom Peacock, yeni varyantın ayrıntılarını bir genom paylaşım web sitesinde yayınladı " inanılmaz derecede yüksek miktardaki ani mutasyonun bunun gerçek bir endişe kaynağı olabileceğini gösterdiğini" kaydetti.

 

 

BİRÇOK MUTASYONDAN PARÇA VAR

Bilim insanları Nu varyantında, Beta varyantındaki K417N ve E484A mutasyonlarının tespit edildiğini ve bunların aşıya karşı direnç sağladığını açıklarken aynı zamanda Delta varyantında bulunan N440K ve New York varyantında bulunan S477N mutasyonlarının da tespit edildiğini duyurdu. Bu mutasyonlar da antikorlardan kaçmaya yarıyor.

 

Öte yandan uzmanlar P681H ve N679K mutasyonlarının da tespit edildiğini ve bunların normalde birlikte çok nadiren görüldüğünü aktardı. Uzmanlar bu mutasyonların da aşıya direnç sağladığını belirtti.

 

Bilim insanları Nu varyantında bulunan N501Y mutasyonunun ise bulaşmayı hızlandırdığını dile getirdi. Nu varyantında ayrıca, G446S, T478K, Q493K, G496S, Q498R ve Y505H mutasyonları tespit edildiği kayıtlara geçti. Fakat bilim insanları henüz bunların etkisinin bilinmediğinin altını çizdi.

 

Üç ülkede sadece 10 vaka genomik dizileme ile doğrulandı, ancak varyant bazı araştırmacılar arasında ciddi endişelere yol açtı, çünkü mutasyonların bir kısmı virüsün bağışıklıktan kaçmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı