DİSK: Tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın
Haber
22 Ekim 2021 - Cuma 13:22
 
DİSK: Tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın
DİSK, artan ekonomik krizin işsizliğe damga vuracağını belirterek, tüm vergi ve kesintilerin sıfırlanmasını istedi.
Emek Haberi
DİSK: Tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın

FERSUDE - Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İzmir Şubeleri, vergi adaletsizliğine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Konak Kemeraltı girişinde bir araya gelen DİSK'liler, "Hükümet istifa", "Yandaşa değil emekçiye bütçe", "Ücrette adalet, vergide adalet" sloganları attı.

 

Basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "21 Ekim 2021’den bugüne, bir günde Türk lirasının nasıl değer kaybettiğini hep beraber gördük. Bir günde hep beraber yoksullaştık. Bir kez daha belli oldu ki 2022 kışına pahalılık ve işsizlik damgasını vuracak" dedi. Ülkeyi yönetenlerin tüm geçim ve işsizlik sorununu yok saydığını dile getiren Sarı, buna karşı çıkanların ise baskılanmaya çalışıldığına işaret etti.

 

Sarı, ülkeyi yönetenleri acil önlemler almaya çağırarak, şu talepleri sıraladı:

"*Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

* Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.

* En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

* Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

* Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı