Diyarbakır Kampüs Cezaevi’ndeki ihlalleri devam ediyor
Haber
29 Temmuz 2021 - Perşembe 18:46
 
Diyarbakır Kampüs Cezaevi’ndeki ihlalleri devam ediyor
İHD Diyarbakır Hapishane Komisyonu, Diyarbakır Kampüs Cezaevi’nde koğuşların havasız olduğunu belirterek, koğuşlarda kamera uygulamasının devam ettiği ve görüş sürelerinin uzatılmasına rağmen uygulanmadığı bilgisini paylaştı.
Gündem Haberi
Diyarbakır Kampüs Cezaevi’ndeki ihlalleri devam ediyor

FERSUDE - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Hapishane Komisyonu, 27 Temmuz tarihinde Diyarbakır Kampüs Cezaevi’ne gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin bilgileri sanal medya hesabından paylaştı.

 

Komisyon, yaşanan hak ihlallerinin artarak devam ettiğini belirterek, tutukluların durumunu ve hak ihlallerini şu şekilde sıraladı:

“*Koğuşların hava sıcaklığı nedeniyle havasız ve aşırı derecede sıcak olduğu, idareden klima talep edildiği ancak bu taleplerinin yerine getirilmediği, yine erkek mahpusların kuaför taleplerinin pandemi gerekçesiyle reddedildiği mahpuslarca tarafımıza iletilmiştir.

*Mahpuslar koğuşlarda kamera uygulamasının devam ettiğini ve idareden kameraların kaldırılmasını talep ettiklerini ancak reddedildiğini belirtmişlerdir. Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararına rağmen kamera uygulamasının hapishanelerde devam etmesi hukuka aykırı bir durumdur.

*Yaptığımız ziyaretlerde hapishanelerde genel olarak hijyen kurallarına uygun davranılmadığı gözlemlenmiştir. Hapishanelerde yemeklerin hijyenik olmadığı ve besin değerlerinin düşük olduğu mahpuslarca tarafımıza aktarılmıştır.

*Hapishanelerde görüş süreleri 45 dakikadan 1 saat 30 dakikaya kadar çıkartılmasına rağmen, uygulamada hala 45 dakika olarak sürmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından, görüş süresine ilişkin kararın uygulanması için hapishanelere ivedi olarak yazışma yapılması gerekmektedir.

*Şubemiz Hapishane Komisyonu, hapishanelerde devam eden açlık grevi eylemini yakından takip etmektedir. Açlık grevi eylemcilerinin sağlık ve hukuki durumları ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmeye, hak ihlallerinin giderilmesi için hukuki girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı