‘Ekmek alamayıp aç yattığımız çok oluyor’
Haber
14 Haziran 2021 - Pazartesi 18:54
 
‘Ekmek alamayıp aç yattığımız çok oluyor’
HDP’lilerin ziyaret ettiği ceviz işçisi kadınlar, "Ekmek alamayıp aç yattığımız çok oluyor" dedi.
Emek Haberi
‘Ekmek alamayıp aç yattığımız çok oluyor’

 

 

FERSUDE - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, "Kadın Yoksulluğuna Hayır" buluşmaları kapsamında Adana'da ceviz kıran kadınları ziyaret etti. Ziyarete, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Fatma Kurtulan ve HDP Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Menekşe Kızıldere ile çok sayıda kadın siyasetçi katıldı. 
 
 
HDP’liler, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa Mahallesi'nde evlerinin önünde ceviz kıran kadınlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. 
 
 
AYLIK 300 İLA 400 LİRA
 
Kadınlar, emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirterek, eşlerinin çalışmadığını ve geçimlerini sağlamak için bu işi yaptıklarını ifade etti. Saatlerce fabrika önünde ceviz almak için beklediklerini dile getiren kadınlar, "Çuvallarca cevizi el arabalarıyla evlerimize taşıyoruz. Çuval başı 50 lira alıyoruz. Bir çuvalı bazen bir günde bazen ise bir hafta da bitirebiliyoruz. Çünkü hem zor hem de ev işleriyle uğraşmak zorundayız. Aylık gelirimiz 300 ila 400 TL arasında değişiyor. Bu para ile evin faturalarını dahi karşılayamıyoruz. Çarşı, pazara ise çoğu zaman çıkamıyoruz. Ekmek dahi alamayıp aç yattığımız çok oluyor" diye belirtti. 
 
 
İMECE USULÜ
 
İmece usulü ile çalıştıklarını vurgulayan kadınlar, "Dayanışma bu işin güzelliği. Bu şekilde kadınlarla buluşma ve sorunlarımızı konuşma da imkanı buluyoruz.  Kadınlar omuzlarındaki iş yükünü paylaşarak çözmeye çalışıyor” dedi. Heyette bulunan siyasetçiler de, kadınların sorunlarına çözüm bulmak için mücadele edeceklerini söyledi. 
 
 
Program kapsamında heyet Seyhan’ın Dağlıoğlu Mahallesi’nde kadınlarla bir araya gelecek.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı