Ferit Şenyaşar: Pazarlık yok, tek talebimiz adalet
Haber
16 Haziran 2022 - Perşembe 10:57
 
Ferit Şenyaşar: Pazarlık yok, tek talebimiz adalet
Gazeteci Barış Terkoğlu’nun "Ahlaksız teklif" yazısıyla Şenyaşar ailesinin AKP Genel Merkezi’nde bazı görüşmeler yaptığına dair iddialarına yanıt veren Ferit Şenyaşar, MHP hariç bütün siyasi partilerle “hakikatin ortaya çıkması" için görüştüklerini ancak pazarlık konusu olmadığını söyledi.
Gündem Haberi
Ferit Şenyaşar: Pazarlık yok, tek talebimiz adalet

FERSUDE - Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 465’inci gününe girdi. Anne ve oğlu sabah erken saatlerde Urfa Adliyesi önüne gelerek, nöbet eylemine başladı. “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alana “Suruç Devlet Hastanesi'nde 14.06.2018 tarihinde baba ve 2 oğlu herkesin gözü önünde katledildi. Anne, hukuksuz olarak tutuklu bulunan ve katledilen çocukları için adliye kapısında adaleti bekliyor. Herkes için adalet” yazılı pankart asan anne ve oğlu, adliyeye yolu düşen yurttaş ve avukatlara adalet mücadeleleri hakkında bilgi veriyor. 
 
 
Annesi ile birlikte 9 Mart 2021 tarihinden bu yana kesintisiz Adalet Nöbeti tutan Ferit Şenyaşar, basında bugün ailenin adalet arayışına dair yazılanlara dair konuştu. 
 
 
'HERKESLE GÖRÜŞTÜK'
 
"Annem ile birlikte 4 yıldır bir hakikat mücadelesi veriyoruz” diyerek başlayan Şenyaşar, Urfa Adliyesi önünde 465 gündür devam eden Adalet Nöbeti’nin “zulüm” altında sürdüğünü kaydetti.  Adalet mücadelesi verirken MHP dışında bütün siyasi partiler ile görüşmeler yaptıklarını belirten Şenyaşar, "Milletvekilleri ile konuşuyoruz. Zaman zaman adalet arayışımızı Ankara’ya da taşıyoruz. Ankara’ya gittiğimizde de MHP hariç bütün siyasi partilerin genel merkezleri ile görüştük. Ailece katliama uğradık, katliamdan sonra iftiraya maruz kaldık, bundan dolayı hukuk işlemedi. Bizde hakikatin ortaya çıkması için herkes ile görüşüyoruz. Davamız insani bir davadır, parti üstü bir durumdur. Hiç kimseye bu mücadele boyunca kapımızı kapatmadık” diye konuştu.  
 
 
‘KARDEŞİM PAZARLIK KONUSU DEĞİL'
 
Elazığ Cezaevi'nde 4 yıldır tekli hücrede tutulan kardeşi Fadıl Şenyaşar’ın “Pazarlık konusu” olmadığının altını çizen Şenyaşar, “Hukukun, adaletin sağlanması için herkesten destek istiyoruz. Ortada büyük bir hukuksuzluk var. 3 insanımız katledildi. Hala dava açılmadı. Kardeşim tek kişilik hücrede tutuklu. Adalet sağlanmadan biz hiçbir uzlaşıyı kabul etmiyoruz. Kardeşim 4 yıldır üstünlerin talimatı ile tutuklu. Meşru müdafaa kapsamında yargılanması gerekirken tutuklandı. Adalet sağlanırsa kardeşim bırakılır” ifadelerini kullandı. 
 
 
‘TALEPLERİMİZ HUKUKİ’
 
Adalet Nöbeti’ne iki talep ile başladıklarını hatırlatan Şenyaşar, devamında şunları söyledi: “Kardeşim hukuksuz yere tutuklu serbest bırakılsın, sorumluluğu bulunan herkes yargılansın dedik. Türkiye bir hukuk devleti ise hukuk işlenirse özgürlüğüne kavuşacak. Bazı gazeteciler köşe yazılarında bizim adalet arayışımıza dair yazılar kaleme alıyor. Biz kimseye kapıları kapatmadık. Herkes ile görüşüyoruz. Sadece bir parti ile değil, vicdan sahibi olan STK, insan hakları savunucusu herkes ile görüşme halindeyiz. Ortada büyük bir hukuksuzluk var. Bu hukuksuzluk giderilmeden mücadele etmekten geri adım atmayacağız. Taleplerimiz hukukidir. Yargı erki, devlet erkanı, hükümete ve herkese sesleniyorum; Bu davayı herkes çok iyi biliyor. Biz kurban seçildik. Artık adalet sağlansın, kardeşim serbest bırakılsın, bizde normal hayatımıza dönelim.”
 
 
MA
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı