İlkan Dalkuç: Seçimi kazanmak bugün düne göre daha zor hale gelmiştir
Haber
27 Nisan 2022 - Çarşamba 13:57
 
İlkan Dalkuç: Seçimi kazanmak bugün düne göre daha zor hale gelmiştir
Daktilo1984’ün yüz yüze gerçekleştirdiği strateji kampının son gününde Gezi Davası’nın kararı üzerine yapılan özel yayında Pırıl Gümürdülü, Burak Bilgehan Özpek ve İlkan Dalkuç ile dava kararını değerlendirdi.
Gündem Haberi
İlkan Dalkuç: Seçimi kazanmak bugün düne göre daha zor hale gelmiştir

FERSUDE - Aynı akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iftar programında yüksek yargı mensuplarıyla bir araya gelmiş ve yargıya güvenin arttığına dair açıklamalarda bulunmuştu.

 

Muhalefetin kesin gözüyle baktığı seçime bir yıl kala hakimlerin bu kararı vermesi beni endişelendirdi

 

“Bütün Türkiye’de adalet sistemine olan güven zaten araştırma sonuçlarında ortada, insanlar genel itibariyle adalet sisteminin çok tarafsız olduğu ve yargının bağımsız olduğu kanaatinde değiller. Bugünkü karar bunu pekiştirmiş oldu.” yorumunda bulunan Burak Bilgehan Özpek alınan bu hukuksuz aksiyonların bir maliyetinin oluşturulmasının gerektiğinin altını çizdi. 6’lı masanın “ceketi assak kazanırız, ama hangi ceketi asacağız” tutumunu da eleştiren Özpek, seçim kazanmanın aslında o kadar kolay olmadığını hatırlattı. Osman Kavala kararı ile ilgili muhalefetin aldığı konum hakkında Özpek şu yorumda bulundu:

 

Muhalefetin korktuğu şeyi anlıyorum ben, bu tip durumlarda yükselen bir heyecan var. Bu durumlarda halkın duygularının yatıştırılmasındansa doğru temsil edilmesi gerekir. İnsanların tehlikeli bir ülkede yaşadıkları muhakkak, sokaklar tehlikeli, İçişleri Bakanı hâlâ Süleyman Soylu ve bir protesto gösterisinde kendini Erdoğan’a ispatlamaya çalışacak çok fazla insan olacak. Ama insanları sokağa davet etmekle bu meseleyi geçiştirmek arasında bir nokta var. Arayıp bulmaları lazım. Hem bu insanların kızgınlığının siyaseten temsil edilmesi anlamına geliyor hem daha yapısal bir sorun var burada. Yargı bağımsızlığına dair bu soruna dikkat çekerek de bir muhalefet hattı çekebilirler.

 

Türkiye’deki tüm hukuksuzluklar bizim hukuksuzluklarımız, bizim sorunumuz, bir kişiden, şahıstan veya tekil vakadan ibaret değil

 

Seçimleri kazanmanın bugün dünden daha zor hale geldiğini belirten İlkan Dalkuç il seçim kurullarını bu hakimlerin oluşturacağını ve seçim değişikliği yasası ile beraber kıdem sırasının altüst olarak kura sistemine dönüldüğünü hatırlattı. Seçimin kazanılmasının sadece aday ve seçim programı ile ilişkili olmadığını, bu işin yargı boyutunun, bürokrasi boyutunun ve parti örgütlenmesi boyutunun olduğunu söyleyen Dalkuç, muhalefette yarına dair somut tavırlar görülmesi gerektiğini söyledi.

 

Osman Kavala kararı ile ilgili de yorumlarda bulunan Dalkuç şu sözleri vurguladı: 

 

Türkiye’de yargının mağdur ettiği insanlar bu davadan ibaret değil elbette. Daha önce de ifade ettik bu iş Türkiye’nin sorunu. Yurtdışı ile Türkiye'nin arasında bir sorun değil. Osman Kavala'nın Türkiye'nin sorunu olduğunu söylerken Türkiye’deki tüm hukuksuzlukları hedef alıyorsunuz, Türkiye ve yurtdışı arasında bir sorunmuş gibi sunarken kişisel bir sorunmuş gibi göstermiş oluyorsunuz. Ama bu iş hepimizi ilgilendiriyor, Türkiye bu hukuksuzlukları üzerinde taşıyor ve bunlar Türkiye'ye yük oluyor. Biz bu yükü Türkiye’nin üzerinden kaldırmak için çalışıyoruz. Bu hukuksuzluğun tarafı da Türkiye, mağduru da Türkiye.


Yayının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı