İstanbul’da Onur Yürüyüşü öncesi polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var
Haber
26 Haziran 2022 - Pazar 13:21
 
İstanbul’da Onur Yürüyüşü öncesi polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var
İstanbul’da bugün saat 15:00’da gerçekleştirilecek Onur Yürüyüşü öncesi kafelerde oturan LGBTİ+'lara ve gazetecilere polis müdahale etti. Aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Gündem Haberi
İstanbul’da Onur Yürüyüşü öncesi polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var

FERSUDE - İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesi polis Cihangir ve Büyükparmakkapı Sokak'ta kafelerde oturan LGBTİ+'lara ve gazetecilere müdahale ederek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

 

Gazeteciler darp edilip, alandan zorla uzaklaştırılırken, geçen sene yine onur yürüyüşünde polis tarafından yere yatırılarak boğulmak istenilen AFP Büro Fotoğraf Şefi Bülent Kılıç işkenceyle gözaltına alındı.

 

Polisler ara sokaklarda grup halinde gezerek yürüyüş için kafelerde beklediklerini düşündükleri birçok yurttaşı da gözaltına aldı. Akarsu Yokuşu sokağında bulunan kafeden çıktıkları sırada Kadınlar Birlikte Güçlü üyelerini ablukaya alan polisler, çok sayıda kadını gözaltına aldı. Kadınlar, "Yürüyüş yok, slogan yok. Neye dair gözaltı yapıyorsunuz” diyerek, polisin müdahalesine tepki gösterdi. 
 
 
Akarsu Yokuşu ve Şimşir Sokağı polis tarafından barikatlar ile ablukaya alındı. Cihangir’de ise kafede oturan kişiler ve yürüyüşe gelen çok sayıda kişi gözaltına alındı.
 

Gözaltıların ardından bir araya gelen LGBTİ'ler, polise "Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret" ve "Polis defol, bu sokaklar bizim" sloganlarıyla tepki gösterdi.

 

Onur Yürüyüşü için yapılan çağrıları "sosyal medyadan yapılan izinsiz toplantı, gösteri yürüyüşü ve benzeri faaliyetlere ilişkin çağrılar" diye niteleyen İstanbul Valiliği, Beyoğlu'da saat 11.00 itibarıyla bazı yolları trafiğe kapatmıştı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı