İzmir Belediyesi'nden Kod 29 ile işlerinden çıkarılan işçiler eylemlerine ara verdi
Haber
25 Mart 2021 - Perşembe 14:01
 
İzmir Belediyesi'nden Kod 29 ile işlerinden çıkarılan işçiler eylemlerine ara verdi
İzmir Belediyesi’nden çıkarılan işçiler, yapılan görüşmeler sonucunda sorunun çözümü için eylemlerine ara verdiklerini duyurdu.
Emek Haberi
İzmir Belediyesi'nden Kod 29 ile işlerinden çıkarılan işçiler eylemlerine ara verdi

 

 

FERSUDE - İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kod 29 ile işlerinden çıkarılan işçiler, eylem sürecine ilişkin DİSK Ege Bölge Temsilciliği'nde açıklama yaptı. İşten çıkarılan Fıratcan Kalyan, belediyenin Kod 29 ile 16 işçinin işten çıkarması ardından Şubat ayında eylemlerine başladıklarını söyledi. 
 
 
Eylemleri boyunca DİSK ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin belediye yönetimi ile görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getiren Kalyan, şunları söyledi: "İşten atılmamızın hukuksuzluğu ve işlerimize geri dönmemizin önünde hiçbir engel olmadığı her biçimde ifade edilmiştir. Direnişimizin 2. ve 3. haftasında yapılan geri dönüşler neticesinde toplamda 11 arkadaşımız kendi işlerine çağırılmışlar ve geçtiğimiz hafta arkadaşlarımız iş başı yapmışlardır. İşten atılmamızın hemen akabinde sendikamız Genel-İş ile yaptığımız basın açıklamasında adli sicil kayıtlarımızla bir basın açıklaması da yapmış işçiler olarak; 16 kişinin tamamının işlerine dönmesinin önünde hiçbir hukuki engel bulunmadığını ifade etmek isteriz" dedi. Kalyan, işine dönmesi talebiyle başlattıkları eylemin 37 gün ve açlık grevine giren bir arkadaşlarının da 17 gün eylemini sürdürdüğünü vurguladı. 
 
 
TUNÇ SOYER'LE GÖRÜŞÜLDÜ
 
Kalyan, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve İzmir Barosu'ndan oluşan bir heyetin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile konunun çözümü için görüştüklerini söyledi. Kalyan, görüşmeye dair şu bilgileri verdi: “Yapılan bu görüşmede işlerimize iade edilmemiz konusunda belediyenin sorumluluğunun farkında olduğu, sorunun çözüme kavuşması noktasında bir kararlılık oluştuğu ve bu 5 kurumun en kısa sürede işlerimize iade edilmemiz için sorumluluk üstlendiği bizlere ifade edilmiştir" diye belirtti. 
 
 
‘ÇÖZÜM İÇİN ARA VERİYORUZ’
 
Kod 29'a karşı mücadeleyi her zaman sürdüreceklerini ifade eden Kalyan, çözümde yer alan örgütlerin çabalarını dikkate alarak eylemlerine ara verdiklerini ifade etti. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı