Kabine Toplantısı ardından Erdoğan'dan açıklama
Haber
23 Mayıs 2022 - Pazartesi 20:45
 
Kabine Toplantısı ardından Erdoğan'dan açıklama
Kabine Toplantısı ardından açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16’lar üzerinden Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e yüklenerek, “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok" dedi.
Gündem Haberi
Kabine Toplantısı ardından Erdoğan'dan açıklama

FERSUDE - AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı 3 saat sürdü.

 

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile ilgili, "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok" dedi.

 

ERDOĞAN ATİNA'YA KÜSTÜ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'e yüklenen Erdoğan, "Biz bu yıl "Stratejik Konsey Toplantısı" yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşme yapmayı asla kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçiler ile yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun; biz bize yeteriz. F-16 konusunda da ABD herhalde Miçotakis'in ağzına bakarak karar vermeyecektir" ifadelerini kullandı. 

 

İSVEÇ VE ALMANYA'YA TÜRKİYE KARŞITLIĞI SUÇLAMASI

İsveç ve Almanya'yı Türkiye karşıtlığıyla suçlayan Erdoğan, İsveç için, "Kötü siciliyle her iki ülkede de hala devam eden Türkiye karşıtı yaklaşımları kabul edilemez bulduğumuzu ifade ettim. Daha dün, Stockholm sokaklarında PKK,YPG liderlerinin posterleriyle yürüyüş yaptılar. Ben şimdi sesleniyorum. Bak bana neler söyledin, buyur. Caddelerde teröristeler bağırarak yürüyor, senin polisin de koruyor" ifadelerini kullanırken, şu sözlerle Almanya'ya yüklendi: “Sadece orası mı? Almanya caddelerinde de bu tür gösterileri yapıyor. Alman polisinin koruması altında yapıyor. Ancak bizim vatandaşlarımızdan herhangi birisi bir yanlışlık yaptığı zaman yere bastırıyor ve dayanılmaz acılar çektiriyor. Bütün bu olaylardan sonra bizden bazıları hala barış dostluk.. Olmaz böyle bir dostluk. Siz ancak terör örgütleriyle kol kola yürüyorsunuz. Biz işimizi biliyoruz. Atılması gereken adımları nasıl atacağımızı da biliyoruz. Dolayısıyla bu ülkelerin terör örgütlerine fiili ve siyasi destek vermekle Türkiye'den NATO üyeliğine evet demek arasında bir tercih yapmaları bunun da somut emalerini ortaya koymaları gerektiğini söyledim."

 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

"*31 Mayısta sona eren açık cezaevlerindeki hükümlülerin Kovid-19 izinlerini, 31 Temmuz 2023'e kadar uzatıyoruz.

 

*Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz.

 

*Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler."

 

*F-16'lar konusunda öyle zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis'in ağzına bakarak kararını vermeyecektir

 

*(Yunanistan) Stratejik Konsey Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum.

 

*Güney sınırlarımız boyunca 30 KM derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz.

 

*Milli Uzay Programımız çerçevesinde bir Türk vatandaşının uluslararası uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz.

 

 *(Milli Uzay Programı) Başvuru için 'uzaya.gov.tr' adresini oluşturduk. Eğitim şartlarını sağlayan 45 yaşından genç tüm vatandaşlar başvurabilir."

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı