Kayı inşaat işçileri: Hukuk işçiyi değil zenginleri koruyor
Haber
28 Mayıs 2021 - Cuma 17:06
 
Kayı inşaat işçileri: Hukuk işçiyi değil zenginleri koruyor
Kayı İnşaat işçilerinin maaşlarını 2 buçuk yıldır ödemeyen işveren Coşkun Yılmaz’ın konkordato davası görüldü. Dava öncesi adliye önünde açıklama yapan işçiler, mevcut hukuk sisteminin işçilerin değil zenginleri koruduğuna dikkat çekti.
Emek Haberi
Kayı inşaat işçileri: Hukuk işçiyi değil zenginleri koruyor

 

 

FERSUDE - İnşaat Emekçileri Sendikası (İnşaat-Sen) üyesi Kayı İnşaat işçileri, 2 buçuk yıldır ödenmeyen maaşlarını alabilmek için, işveren Coşkun Yılmaz’ın konkordato davasının görüldüğü Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda işçi ve sendika yöneticisi katılırken, 3’üncü Ticaret Asliye Mahkemesi’nde görülen dava 18 Haziran’a ertelendi. 
 
‘GİTMEDİĞİMİZ YER KALMADI’
 
Eylemde konuşan İnşaat-Sen Örgütlenme Koordinasyonu üyesi Nurseli Gözüaçık, “Gitmediğimiz yer, eylem yapmadığımız şehir, kapısını çalmadığımız bakanlık kalmadı. Hep söyledik, bankalar geriye çekilmeli, öncelik işçilere verilmelidir” dedi. 
 
Mevcut hukuk sisteminin işçilerin haklarını korumadığını ifade eden Gözüaçık, işçilerin alın terinin bankaların ortaya koyduğu sermaye ile ölçülemeyeceğini söyledi. 
 
BANKAYA DEĞİL İŞÇİYE ÖNCELİK 
 
Bankaların, finans şirketlerinin, diğer tüm alacakların ardından işçilerin alacaklarının geliyor olması büyük bir adaletsiz olduğunu dile getiren Gözüaçık, “Kayı İnşaat, yurt dışında milyon dolarlık ihaleler almış bir şirkettir. Kayı İnşaat’ın patronu Coşkun Yılmaz, 2017 yılında Cumhurbaşkanı’nın elinden ödül almış bir patrondur. Tüm rakiplerini geride bırakarak, Gaziantep Devlet Hastanesi’nden 1 milyar TL’lik hisse alabilmiştir. Şimdi bizim Kayı İnşaat’tan haberimiz yoktu, işler bu noktaya nasıl geldi denmesini kabul etmiyoruz. Gözüaçık, “Kayı İnşaat işçilerinin alacağı, bankaların, finans kurumlarının arkasına atılırsa; hiçbir bakanlık emekçilere bunun hesabını veremez. Bugün yürüttüğümüz mücadele, tüm emekçilerinin emek kavgası, alın terinin kavgasıdır” dedi.
 
ZENGİNE ADALET
 
Kayı İnşaat işçisi Abdulsamet Kete ise, “Bu gördüğünüz binaları yükselten işçilerdir. Ama konu işçilerin alacaklarına geldiğinde, işçilere değil, bankalara, patronlara sahip çıkıyorlar. Adalet Bakanı’na sesleniyoruz. Adalet var diyorsunuz, ama nerede? Adalet var ama sadece zenginlere var, işçilere gelince adalet yok. Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz. Size geldiğimizde, biz bunları tanımıyoruz dediniz. Ama kendi elinizle ödül verdiniz. Gaziantep Şehir Hastanesi’nde hisse verdiniz. Hisselerden payımıza ne düşüyorsa, hakkımızı verin” diye konuştu.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı