Kayyımın tehdit ettiği işçiler davalarından vazgeçti
Haber
09 Mayıs 2021 - Pazar 19:07
 
Kayyımın tehdit ettiği işçiler davalarından vazgeçti
Mahkeme kararıyla işlerine geri dönen Kızıltepe Belediyesi çalışanları, kayyım yönetiminin tehditleri nedeniyle tazminat davalarını geri çekmek zorunda kaldı.
Emek Haberi
Kayyımın tehdit ettiği işçiler davalarından vazgeçti

 

 

FERSUDE - İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanan Mardin Kızıltepe Belediyesi, 2018 yılında kadro almak isteyen 40 kişiyi, mülakatlarda “başarısız” oldukları iddiasıyla işten çıkardı. İşçiler, bunun üzerine İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, işe iade kararı verdi. Ancak kayyım yönetimi mahkeme kararına direndi. Belediyenin 31 Mart 2019 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönetimine geçmesi sonrası mahkeme kararına uyularak, kişiler işlerine iade edildi.  
 
 
TEHDİTLER SÜRÜYOR
 
İşçiler, bu süreçte yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için belediye hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtı. İşçilerin başvurularından kısa bir süre sonra belediyeye yeniden kayyım atandı. Kayyım yönetimi, davalarından vazgeçmeleri için kişileri "işten çıkarmak" ile tehdit etmeye başladı. Tehditler sonucu 40 işçiden 37'si açtıkları davayı geri çekmek zorunda kaldı. Ancak 3 işçi davadan geri çekilmeyi kabul etmedi. Kayyım yönetiminin baskılarının sürdüğü öğrenildi.  
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı