KESK, TİS taleplerini iletti
Haber
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 15:04
 
KESK, TİS taleplerini iletti
KESK, en düşük memur maaşının 6 bin 900 TL olarak belirlenmesi isteğini ve TİS taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletti.
Ekonomi Haberi
KESK, TİS taleplerini iletti

FERSUDE - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),  kamu emekçilerinin mali ve sosyal hakları ile ilgili Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletti. Bakanlık önünde açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, kamu emekçilerinin insanca yaşam, yoksulluk sınırları üzerindeki taleplerini ileteceklerini belirtti.

 

MEMUR MAAŞI İÇİN TALEP 6 BİN 900 TL

Bozgeyik öncelikli olarak 6288 sayılı yasanın değişmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Kamu emekçilerinin sadece mali haklarıyla ilgili görüşmelerle sınırlı, kamu emekçilerinin grev yapma haklarının önünde engel olduğu bir toplu sözleşme ile karşı karşıyayız. Bu yasanın değiştirilmesine ilişkin taleplerimiz var” dedi.  2019-2021 yılları arasındaki yoksulluk sınırının 2 bin lira üzeri sınırda olduğunu belirten Bozgeyik, “Bu iki yıllık süreci içerisinde yoksulluk endeksine baktığımızda yüzde 8.5’lik bir kayıp olduğunu ifade edebiliriz. Öncelikli olarak bu kaybın ortadan kaldırılması gerekiyor. En düşük memur maaşını 6 bin 900 TL’ye çıkarılması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

 

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Bozgeyik, kamuda yüzde 50’ye varan kadın emekçi sayısı olduğunu kaydederek, “Bizim 6’ncı dönem taleplerimiz açısından da kamu da çalışan kadın emekçilerin de özgün taleplerine ilişkin ayrı bir sayfa açmış durumdayız. Hem kamuda toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı istihdam politikalarının arttırılması hem var olan mobbing konusunda da çok yoğun taleplerimiz var. Yine doğum sonrası ve öncesi izinler açısından da ebeveyn izinlerinin arttırılması açısından taleplerimiz var” diye belirtti. Bozgeyik, “Bu taleplerimizi hayata geçirmemiz için, iş yerlerinden başlamak üzere ortak bir mücadeleye ihtiyacımız var” diye ekledi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı