Kılıçdaroğlu: Erdoğan SADAT’ın yaptıklarını göğüsleyemeyeceğini görüyor
Haber
24 Mayıs 2022 - Salı 11:52
 
Kılıçdaroğlu: Erdoğan SADAT’ın yaptıklarını göğüsleyemeyeceğini görüyor
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın SADAT’la ilgili açıklamasını tepki göstererek, ‘SADAT’ın yaptıklarını göğüsleyemeyeceğini görüyor ve sorumluluğu üzerinden atmak istiyor’ dedi.
Gündem Haberi
Kılıçdaroğlu: Erdoğan SADAT’ın yaptıklarını göğüsleyemeyeceğini görüyor

FERSUDE - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki hafta önce SADAT’ın kapısına gitmiş seçim güvenliği mesajı vermişti. Kılıçdaroğlu, SADAT’la ilgili yeni bir açıklama yaptı. Savcıları göreve çağırıyorum diyen Kılıçdaroğlu, “Eğer bu ülkenin cumhuriyet savcısı iseler bir soruşturma başlatsınlar. Olağanüstü askeri eğitim kime, niçin veriliyor? Türkiye’nin bilmediğimiz bir ordusu daha mı var?” ifadelerini kullandı.

 

‘SORUMLULUĞU ÜZERİNDEN ATMAK İSTİYOR’

 

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay'a konuşan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın SADAT ile ilgili söylediklerini şöyle değerlendirdi:

 

“SADAT’ın yaptıklarını göğüsleyemeyeceğini görüyor ve sorumluluğu üzerinden atmak istiyor. Bu tartışmadan kaçmak istiyor. Ancak ortada gerçekler var. Kaçamaz. SADAT gibi bir örgütten haberi yoksa, o da suç! Ben savcıları göreve çağırıyorum. Eğer bu ülkenin cumhuriyet savcısı iseler bir soruşturma başlatsınlar. Olağanüstü askeri eğitim kime, niçin veriliyor? Türkiye’nin bilmediğimiz bir ordusu daha mı var?” dedi.

 

‘SADECE SÖYLEMDE DEĞİL EYLEMDE DE HİSSETTİRECEĞİZ’

 

Kılıçdaroğlu SADAT’la ilgili elinde bir dosya olduğunu henüz incelmediğini belirtti. Balbay kaleme aldığı yazısında Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ın kapısına dayanmasına ilişkin sorularına verdiği yanıtları şöyle aktardı:

 

1-2015 yılında, 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki beş aylık dilimde yaşanan, 500’e yakın yurttaşımızın yaşamını yitirmesine neden olan olaylar seçmen tercihini iktidar lehine değiştirdi. Bu tür karmaşalardan yeniden medet ummak felaket olur.

 

2- Bu medet ummanın akıldan dahi geçmemesini sağlamak gerekir. Bunun yolu, böyle bir süreç başlamadan önlem almaktır. Olası kaosun muhtemel kaynaklarını erken teşhir etmek gerekir.

 

3- Akıldan geçenlerin farkında olduğumuzu kamuoyunun da bilmesi, herkesin meşruiyet içinde kalmasını sağlayabilir.

 

4- Devlet kurumları içinde iktidara teslim olanların yanında, iktidarın memuru olmayıp devletin memuru olarak çalışmaya devam edenler de var. Bu güvenlik bürokrasisinde de söz konusu. Onların hukukun dışına çıkan işlerden çok rahatsız olduklarını biliyoruz.

 

5- SADAT’ı gündeme getirirken işin iki ucu var: halkın gerçekleri bilmesinin sağlanması ve halkın bu tür kaygı verici durumlar karşısında kendisini güvende hissedeceği kurumların olması. O kurum CHP’dir. Bunu sadece söylemde değil eylemde de hissettireceğiz.

 

‘HALKIN SABIRLA SANDIĞI BEKLEMESİNİ İSTİYORUZ’

 

Kılıçdaroğlu son olarak şunları ifade etti:

 

“Halkı sokağa dökmek, sonra kaos yaratıp kan dökmek... Halkı korkutmak... Buna izin vermeyeceğiz. Halkın sabırla sandığı beklemesini istiyoruz. Sandık güvenliğini de biz sağlayacağız. Yeter ki o gün gelsin...”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı