Konya'da bir Kürt ailesine yönelik katliam bir çok ilde protesto edilecek
Haber
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 07:15
 
Konya'da bir Kürt ailesine yönelik katliam bir çok ilde protesto edilecek
7 aile üyesinin cenazesi bugün ikindi namazından sonra Karatay ilçesinde bulunan Saraçoğlu Mezarlığı’nda defnedilecek.
Gündem Haberi
Konya'da bir Kürt ailesine yönelik katliam bir çok ilde protesto edilecek

FERSUDE - Konya’nın Meram ilçesinin Hasanköy Mahallesi'nde dün Karslı Kürt aile Dedeoğulları’na yönelik gerçekleşen ırkçı saldırıda 7 kişi katledildi. Yaşar, Barış, Serpil, Serap, İpek, Metin ve Sibel Dedeoğulları’nın cenazeleri, dün gece otopsi yapılmak üzere Konya Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Sabaha karşı otopsilerin yapıldığı öğrenilirken, 7 aile üyesinin cenazesi bugün ikindi namazından sonra Karatay ilçesinde bulunan Saraçoğlu Mezarlığı’nda defnedilecek. 

 

Dün geceden bu yana hastane önüne gelen ailenin bekleyişi ise sürüyor. 

 

Cenazeye çağrı

 
Ailenin defnedileceğini duyuran avukat Abdurrahman Karabulut, sanal medya hesabından şu bilgiyi paylaştı: “Konya'da katledilen müvekkillerim Dedeoğulları ailesinin cenazeleri bugün ikindi namazına müteakiben Saracoğlu Mezarlığında defnedilecektir. Bu ırkçı katliama karşı olan tüm halklarımızı bekliyoruz.”

 

Gazetecilere engel

 

Konya’nın Meram ilçesinin Hasanköy Mahallesi'nde dün Karslı Kürt aileye yönelik ırkçı saldırıyı takip eden gazetecilere engel çıkartılıyor. 

 

Hastane önünde haber takibi yapan gazeteciler ise polis tarafından “talimat var gazeteciler alınmayacak” denilerek bölgede uzaklaştırıldı. Hastane önünde yoğun çevik kuvvet ekibi sevk edildi. 

 

Konya Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre Kürt aileden 7 kişinin ırkçı saldırıda katledilmesine ilişkin 10 kişi gözaltına alındı. Açıklamada, şüphelilerin aranmasına devam edildiği bildirildi.

 

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şöyle dendi: “Dün meydana gelen olayın faili olduğu kamera görüntüleri ile değerlendirilen şüphelinin iki aile arasında 12.05.2021 ve 22.05.2021 tarihlerindeki daha önce yaşanan ve soruşturma konusu olan olaylarda mağdur ya da şüpheli olarak taraf olmadığı anlaşılmıştır. Aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak aralarında olayı gerçekleştiren ve halen yakalama çalışmaları devam eden şüpheli dışında 10 kişi gözaltına alınmış olup adli işlemler devam etmektedir. Olayın iki komşu aile arasında 11 yıldır devam eden anlaşmazlık ve husumetten kaynaklandığı tespit edilmiştir. Eylemin ırkçı nefret saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu vahim olay tüm yönleriyle değerlendirilmekte olup, soruşturma titizlikle yürütülmektedir. Öte yandan provakatif paylaşımlarda bulunarak olayı kasten çarpıtan kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır."

 

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi'nde yaşayan Kürt aileye 12 Mayıs’ta aynı mahallede yaşayan 60 kişilik ırkçı grup saldırıda bulunmuş 4’ü kadın 7 kişilik ailenin evi komşuları olan aile tarafından basılmıştı. Çoğu aynı aileden olan saldırganlar, “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” ifadeleriyle saldırıda bulunmuştu.

 

Ne olmuştu?

 

Konya’nın Meram ilçesinde yaşayan Kürt aileye 12 Mayıs’ta 60 kişilik ırkçı bir grup tarafından saldırı gerçekleşmişti. Saldırının ardından bir kişi katledilmişti. Aynı aileye dün gece tekrar saldırı gerçekleşti. Saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu aynı aileden 7 kişi katledildi. Saldırganlar katliamın ardından Dedeoğulları'nın evlerini ateşe de verdi. 

 

Katledilen Kürtlerin isimleri şöyle:

Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu.

 

 

Katledilen aile için sokağa çağrı

 

Katledilen Dedeoğlu ailesi için bugün İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Dersim, Bursa ve Mersin'de eylem gerçekleşecek

 

Eylem çağrısı yapılan iller ve saatleri şöyle;

 

İstanbul: 19.00’da Taksim Tünel

Ankara: 19.00’da Çankaya Belediyesi önü

Diyarbakır: 12.30’da Koşuyolu Parkı

Bursa: 19.00’da Fomara Meydanı

Dersim: 18.30’da Seyit Rıza Meydanı

Mardin: 17.00’da HDP il binası önü

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı