Korku kuşatması: Taliban Müzisyenlere işkence edip enstrümanlarını yakmaya devam ediyor
Haber
16 Ocak 2022 - Pazar 16:57
 
Korku kuşatması: Taliban Müzisyenlere işkence edip enstrümanlarını yakmaya devam ediyor
Taliban, Paktia eyaletinin Zazi Aryub ilçesinde şarkıcıların müzik aletlerini ateşe verdi. Taliban'ın İslam'ında terör ve cinayetler caizdir ama nefreti bitiren, sevgiyi artıran, insan hayatına mutluluk getiren her şey haramdır.
Dünya Haberi
Korku kuşatması: Taliban Müzisyenlere işkence edip enstrümanlarını yakmaya devam ediyor

FERSUDE - ÖZEL

 

Korkuyu seyirlik hale getirip insanları sindirmeye çalışan Taliban, Afganistan’da yeni suçlar işlemeye devam ediyor.  Taliban askerleri işledikleri suçları videolara çekip sosyal medyada paylaşmaktan hiç çekinmiyorlar. Çünkü bu zorbalığın karşısında onları yargılayacak ya da durduracak hiçbir güç yok. Neredeyse her gün yeni bir cinayet videosunu sosyal medyadan dünyaya yaymaktalar.  Taliban’a muhalefet edecek bir güç yok Afganistan’da.

 

Amerikan işgali sırasında güçlenip palazlanan savaş baronları, Amerikan askerlerinin çekilmeye başlaması ile, Amerikan askerlerinden önce ülkeyi terk ettiler. Bu baronların hakim olduğu alanlardaki halk Taliban’ın açık hedefi haline geldi. Taliban birkaç hafta içinde her yere hakim oldu. Çünkü Pencşir Eyaleti dışında onlara karşı kimse direnmedi. Halk, Devlet ve Savaş baronları tarafından yüzüstü bırakıldı. Taliban ele geçirdiği iktidarı halkın refahı ya da yararı için değil, korkunç suçlar işlemek için kullanmakta.

 

Ele geçirdikleri iktidarı despotça kullanan Taliban müzisyenlere de hayat hakkı tanımıyor. Her gün yeni yayınlanan videolarla Afganistan’daki insanlık suçlarını gösteren görüntüler sosyal medyaya düşmekte. En son yayınlanan yeni bir videoda, Paktia eyaleti Zazi Aryub ilçesinde Taliban’ın şarkıcıların müzik aletlerini ateşe verdiği gösterilmekte. Videoda, muhtemelen ceketi dayak ve işkenceye maruz kalmasından dolayı yırtılmış, aşağılanmış, onuru kırılmış, yoksul bir müzisyen gözyaşları içinde yanan müzik aletlerine bakmakta. Etrafındaki Taliban askerleri alay ve küçümseme içinde bu olayı telefonlarla videoya almaktalar. Çünkü Taliban askerleri bu zorbalığı kendilerine bir hak olarak görüyorlar. İslam’ın müziği yasakladığına inandıklarından müzisyenleri dövüp onların aletlerini yakmaktan gayet memnunlar. 

 

Bu videoya bir sosyal medya kullanıcısı şöyle bir yorum yapmış:

“Kelimeleri anlamıyorum ama duyguları okuyabiliyorum. Zorbalar gülüyor. Becerilerini geliştirmek için yıllarını harcayan bir müzisyen ağlıyor. Bu yeni Taliban tehdidine karşı toplum ne yapıyor? Dünya Liderleri ne yapıyor?”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı