Merkez Bankası: Enflasyondaki artış alt gruplar geneline yayıldı
Haber
06 Haziran 2022 - Pazartesi 07:52
 
Merkez Bankası: Enflasyondaki artış alt gruplar geneline yayıldı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Enflasyondaki artışta gıda ve enerji fiyatlarına dikkat çeken TCMB, enflasyondaki artışın alt grupların geneline yayıldığını ifade etti.
Ekonomi Haberi
Merkez Bankası: Enflasyondaki artış alt gruplar geneline yayıldı

FERSUDE - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Enflasyondaki artışta gıda ve enerji fiyatlarına dikkat çeken TCMB, enflasyondaki artışın alt grupların geneline yayıldığını ifade etti.

 

TCMB'nin mayıs enflasyonuna ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeler yer aldı:

 

"Tüketici fiyatları Mayıs ayında yüzde 2,98 oranında artmış, yıllık enflasyon 3,53 puan yükselişle yüzde 73,50 olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde, tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt gruplar geneline yayılırken bu gelişmeye en belirgin katkı temel mal ve hizmet gruplarından gelmiştir. Mayıs ayında, temel mal grubunda yıllık enflasyon tüm alt gruplarda artış kaydetmiştir. Hizmet grubunda yıllık fiyat artışı ulaştırma hizmetlerinde görece yatay seyrederken, lokanta-otelde daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda yükselmiştir.

 

Gıda fiyatlarında yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada gerilerken işlenmiş gıdada yükselmeye devam etmiştir. Bir önceki ay yüksek oranda artan taze meyve sebze fiyatlarında bu dönemde sebze fiyatları kaynaklı olarak kısmi bir düzeltme izlenmiştir. Enerji fiyatlarında şebeke suyu ve akaryakıt kalemleri öne çıkmıştır. Bu dönemde, uluslararası emtia fiyatları, döviz kuru gelişmeleri ve tedarik zincirinde süregelen aksamalarla üretici fiyatlarındaki artışlar sürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir."

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı