Mesut Kara’nın son kitabı Sinemasal Yazılar ile Mülksüz ve Çıplak kitabının yeni baskısı Klaros Yayınları’ndan çıktı
Haber
26 Haziran 2022 - Pazar 12:03
 
Mesut Kara’nın son kitabı Sinemasal Yazılar ile Mülksüz ve Çıplak kitabının yeni baskısı Klaros Yayınları’ndan çıktı
Yazar ve sinemacı Mesut Kara’nın yeni kitabı “Sinemasal Yazılar” kitabı geçtiğimiz günlerde Klaros Yayınları tarafından yayınlandı.
Kültür Sanat Haberi
Mesut Kara’nın son kitabı Sinemasal Yazılar ile Mülksüz ve Çıplak kitabının yeni baskısı Klaros Yayınları’ndan çıktı

FERSUDE - “Mülksüz ve Çıplak” adlı kitabının da toplamda üçüncü, Klaros Yayınları’nda ikinci baskısı yayınlanarak kitap satış noktalarında yerini aldı.

 

 

Sinemasal Yazılar arka kapak yazısından:

“Dünyada da Türkiye’de de 1980’lerden bu yana yaşanan toplumsal değişimler, dönüşümler, sarsıntılar, altüst oluşlar olağan dışı bir seyir izledi. Çoğu zaman ne hızına ayak uydurabilmek olanaklı olmuştur ne de olan biteni anlayabilmek. Birçok toplumsal kesim hayatın dışında kalmış, akışa, gidişata müdahale edemez duruma düşmüştür. Temsiliyet ve etki gücünü, yeteneğini yitiren, yaşananları ‘doğru’ okuyamayan toplumsal yapılanmalar müdahil olmaktan çok ‘izleyici’ olma durumunda kaldı. Elbette hayatın diyalektiği içinde toplumsal hafızanın, toplumsal bilinçaltının da yok sayılmaması gerekir.”

 

 

Mülksüz ve Çıplak

Kentin büyük ve kalabalık caddesinde yürüyordu. Oradan oraya koşuşturan insan kalabalığı içindeki bir başınalığını hissetti, irkildi. Kara duygularıyla sarı sıcak kentlere göçüp, orada da aykırı duran sonbahar sürgünlerini düşündü. Aynı yerlerden aynı sözcüklerle geçiyordu kaçıncı kez. Sözcükler öldürüyordu sanki her şeyi. Bu kenti terk etmeye hazırlanıyordu. Mülksüz ve çıplak.

 

Uzun zamandır kimseyle konuşmuyordu, hep anılarını anlatan yaşlı balıkçı dışında. "Mülksüz ve çıplak olmalı" dedi. Yaşlı balıkçının aldırdığı yoktu. Şu lanet olası dünyada kim aldıracaktı peki? Her şey ne kadar da hızlı kirleniyor ne kadar hızlı tüketiliyordu artık.

 

Yaz yağmuru gibi serinletici ve geçici yaşanıyordu ilişkiler. Sevgiler bir atımlık, saçlarımız süpürge bile değil dostluklara. Şeytanın sevgili çocuklarıydık belki de. Tutkularının izleğini sürmekten yorgun düştüğü anlarda, en çok terk edilmişliklerine üzülürdü. İnsanları ve ilişkileri bir kez daha çıplak düşündü. Neden her şey örtünük yaşanıyordu sanki? Kim bilir? Belki de hayatın gizemi buradan geliyordu.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı