NASA, Dimorphos asteroidini yörüngesinden saptırmak için uzay aracı fırlattı
Haber
24 Kasım 2021 - Çarşamba 11:09
 
NASA, Dimorphos asteroidini yörüngesinden saptırmak için uzay aracı fırlattı
Dart uzay aracı, asteroitlerin Dünya ile çarpışmadan yönlendirilip yönlendirilemeyeceği testinde Dimorphos asteroidine çarpmak için 6.8m millik yolculuğa çıkıyor
Bilim ve Teknoloji Haberi
NASA, Dimorphos asteroidini yörüngesinden saptırmak için uzay aracı fırlattı

FERSUDE - Başarılı olmak için bir asteroide çarpması gereken dünyanın ilk gezegen savunma sisteminin bir parçası olan uzay aracı Kaliforniya'dan havalandı.

 

SpaceX'e ait Falcon 9 roketiyle taşınan Dart (Çift Asteroid Yönlendirme Testi) uzay aracı, Los Angeles'ın yaklaşık 150 mil (240 km) kuzey batısındaki Vandenberg ABD Uzay Kuvvetleri Üssü'nden Pasifik saatiyle 22:21'de gökyüzüne yükseldi.

 

Plan, robot uzay aracını 15.000 mph (24.100km/ s) hızla Dimorphos adlı asteroide çarpmak ve yolunu çok az bir farkla değiştirmek. Görev başarılı olursa, Nasa ve diğer uzay ajanslarının Dünya'ya doğru giden bir asteroidi saptırabileceği ve Armageddon tarzı bir çarpmayı önleyebileceği anlamına gelecek.

 

Küçük bir araba büyüklüğündeki Dart, fırlatmadan dakikalar sonra, Dünya'dan yaklaşık 6,8 milyon mil (11 km) uzaklıktaki derin uzaya 10 aylık yolculuğuna başlamak için güçlendiriciden serbest bırakıldı.

 

Dart oraya vardığında bir asteroidin yörüngesini tek bir kinetik kuvvetle değiştirme yeteneğini test edecek. Çarpışmadan yaklaşık 10 gün önce Dart'tan çıkacak olan  bir mini uzay aracına ve darbeciye monte edilen kameralar, çarpışmayı kaydedecek ve görüntülerini Dünya'ya gönderecek.

 

Dart tarafından hedef alınan asteroit gerçek bir tehdit oluşturmuyor ve 66 milyon yıl önce Dünya'ya çarpan ve dinozorların neslinin tükenmesine yol açan felaket Chicxulub asteroidi ile karşılaştırıldığında daha küçük. Ancak bilim adamları, küçük asteroitlerin çok daha yaygın olduğunu ve yakın vadede daha büyük bir teorik tehlike oluşturduğunu söylüyor.

 

Dart'ın arkasındaki ekip Didymos sistemini seçti, çünkü Dünya'ya göreceli yakınlığı ve çift asteroit yapılandırması, onu çarpmanın sonuçlarını gözlemlemek için ideal hale getiriyor.

 

Fırlatma NASA TV ve SpaceX Twitter hesabında canlı olarak gösterildi.

 

Geçen ay Nasa, Jüpiter yakınlarınaki Truva asteroidi kümelerine yolculuk için bir sonda fırlatırken, uzay aracı Osires-Rex, geçen yıl Ekim ayında Bennu asteroidinden topladığı bir örnekle Dünya'ya geri dönüyor.

 

Dimorphos, Nasa tarafından izlenen her boyuttaki Dünya'ya yakın 27.500 asteroitten biri.

 

NASA, Dart projesinin maliyetini 330 milyon dolar olarak açıkladı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı