Newroz kutlamaları: Milyonlar halaya durdu
Haber
21 Mart 2022 - Pazartesi 12:55
 
Newroz kutlamaları: Milyonlar halaya durdu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamaları bir çok merkezde devam ediyor.
Gündem Haberi
Newroz kutlamaları: Milyonlar halaya durdu

FERSUDE - Milyonu aşkın kişinin katıldığı Diyarbakır, Konya, Siirt, Ağrı, Muş, Tekman, Viranşehir, Cizre, Yüksekova, İdil ve Nusaybin’de Newroz kutlamaları coşkuyla gerçekleştiriliyor.

 

DİYARBAKIR

 

Diyarbakır’da “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen final Newroz kutlaması, Diyarbakır Emniyeti’nin provokasyon girişimlerine rağmen engelleri aşan binlerin meydanda buluşmasıyla devam ediyor. Newroz meydanını hınca hınç dolduran yüz binler, şarkılar eşliğinde gruplar halinde halay çekiyor.

 

Coşkunun doruğa ulaştığı Newroz meydanında sanatçı Devrim Demir, yüz binlerle birlikte “Newroz” şarkısını söyledi.

 

 

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI

 

Yüz binlerin doldurduğu meydanda, final kutlamasında 2022 Newrozu’nun ateşi yakıldı.

Newroz kutlamaları, şarkıları eşliğinde coşkuyla devam ediyor.

 

KONYA

 

Konya’da  Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde Emek ve Demokrasi Güçlerinin katılımıyla Newroz, “Dem dema serkeftinê ye” şiarıyla kutlandı. Uğurlu Salı Pazarı’nda bir araya gelen kitle, 1 dakikalık saygı duruşuyla Newroz kutlamasını başlattı. Yöresel elbiseleriyle Newroz alanına gelen halk halaylara durdu. Newroz coşkusunun sardığı alanda sık sık, “Biji newroz”, “Newroz piroz be” sloganları atıldı.

 

 

‘NEWROZ DİRENİŞİ SİMGELİYOR’

 

Kutlamada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Newroz’un Kürt halkı için kutlamanın yanı sıra direnişi de simgelediğine değindi. Kaya, “Kürtlerin içinde yaşadığı yaşam şartlarından, zalimlere karşı bir direnişe dönüştü. Tüm doğa uyanışa geçiyor. Yeniden doğma, diriliş, direnme günü. Baharın gelişiyle zaman nasıl eşitleniyorsa biz de tüm insanlığın, adalette hukukta eşitlendiği bir döneme merhaba diyoruz. Tüm bedellere rağmen ‘özgürlük, eşitlik’ diyen mücadelenizle göreceksiniz gelecek sene daha adaletli, barışa umutla bakan, özgür bir Newroz’a ‘merhaba’ diyeceğiz” diye vurguladı.

 

MUŞ

 

Muş Newrozu, "Dem Dema Serkeftinê ye (Şimdi kazanma zamanı)" şiarıyla İstasyon Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Newroz öncesi polis olağanüstü önlem aldı. Yol boyunca polis alanı bariyerlerle çevrelerken, çevrede özel hareket, trafik, sivil ve onlarca çevik kuvvet ekibi yer aldı. İki giriş noktasından sabahın erken saatlerinde giriş yapmak isteyen gençler "bomba araması" bahanesiyle saatlerce alana alınmadı.

 

 

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI

 

Daha sonra giriş yapmak isteyen gençleri polis bu kez de kimlik sorgulamasına alarak çeşitli bahanelerle birçok kişiyi alana almadı. Ancak Muş halkı, tüm engellemelere rağmen alana akın etti ve Newroz yoğun katılımla kutlandı. Halkın alana girmesi ardından saygı duruşu yapıldı ve Newroz kutlamaları başladı. Daha sonra yurttaşlar Newroz ateşini yakarak, halay çekti.

 

VİRANŞEHİR

 

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye (Şimdi kazanma zamanı)" şiarıyla Newroz kutlamasının yapıldığı merkezlerden biri de Urfa'nın Viranşehir ilçesi oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren kutlamanın gerçekleştirildiği Mezat Meydanı’nın yolunu tutan halk, alanın girişinde uzun kuyruklar oluşturdu. Kutlayamaya, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Urfa milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Nusrettin Maçin'in yanı sıra 7 yaşından 70’e 10 bini aşkın kişi katıldı. Yöresel kıyafetlerle katılan kutlama, saygı duruşuyla başladı.

 

Saygı duruşunda bulunulduğu sırada ise gençler tarafından bir ağızdan Çerxa Şoreşê Marşı okundu. Ardından sahne alan sanatçı Şîlan Dora, seslendirdiği şarkılarla kutlamaya katılanları coşturdu.

 

 

EMİNE ŞENYAŞAR SELAMLANDI

 

Ardından halkı selamlayarak konuşmasına başlayan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Çiğdem Karakeçili, adalet mücadelesi 378’inci gününe giren Emine Şenyaşar'ı selamlayarak, Newroz'unu kutladı. HDP İl Eşbaşkanı Ziya Çalışkan da, dün Viranşehir'i ziyaret eden Maliye Bakanı Nurettin Nebati'nin gözlerinde ışık olup olmadığı sorunca kitle "Hayır" diye karşılık verdi.

 

TEKMAN

 

Halkların demokratik partisi (HDP) Bu yıl “Dem dema serkeftênê ye (Şimdi kazanma zamanı)” şiarıyla düzenlenen 2022 Newrozu, Erzurum'un Tekman ilçesinde binlerce kişinin katılımıyla başladı. İlçe merkezinde bulunan Dörtyol Kavşağı’nda kutlanan Newroz'a, sabah saatlerinde gelişler başladı.

 

 

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI

 

Yurttaşların coşkuyla geldiği Newroz alanında, kutlama halaylarla başladı. Yurttaşlar Newroz ateşini büyük coşkuyla yaktı ve binlerce kişi Newroz ateşi etrafında halaya durdu.

 

SİİRT

 

Siirt'te “Dem dema serkeftinê ye” şiarıyla düzenlenen kutlama, Newroz Alanı’nda binlerce kişi bir araya toplandı. Alan HDP ve Newroz yazılı bayraklar ve flamalarıyla bezenirken, 7'den 70'e herkes yöresel elbiseleriyle ve renkleriyle katıldı.

 

 

Kutlamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin aralarında olduğu binlerce kişi katıldı. 

 

Siirtliler sabahın erken saatlerinden itibaren alana aktı. 3 ayrı noktada kurulan arama noktalarında bekleyen yurttaşlar, halay çekti.  Girişlerde GBT kontrolünün yapılması nedeniyle büyük yoğunluk yaşandı.

 

İDİL

Şırnak'ın İdil ilçesinde, "Dem dema serkeftinê ye" şiarıyla Newroz büyük bir coşkuyla kutlandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İdil ilçe binası önünde düzenlenen Newroz kutlamasına Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), HDP İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, İdil Belediye Eşbaşkanları ile binlerce kişi katıldı.

 

 

YÜKSEKOVA

Direnişin kalelerinden ve Başur, Rojhilat ve Bakur’u birbirine bağlayan Yüksekova’da, “Dem dema serkeftinê ye (Şimdi kazanma zamanı” şiarıyla Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Yaklaşık bir saat polis arama noktasında bekletilen Yüksekovalılar bariyerler önünde halaya durdu. Eksi dereceleri gösteren soğuk havaya rağmen yediden yetmişe Yüksekovalılar, polis noktasından aranmasının ardından alana girdi. Alana giriş yapan Yüksekovalılar, çalınan şarkılar eşliğinde halaya durdu.

 

 

AĞRI

Soğuk havaya rağmen sabahın erken saatlerinde Newroz alanına akmaya başlayan Ağrılılar, müzik ve halaylar eşliğinde Newroz'u kutladı. Sloganların eksik olmadığı alanda mücadele kararlılığı vurgulandı.

 

 

“Dem, dema serkeftinê ye” (Şimdi, kazanma zamanı) şiarıyla düzenlenen Newroz kutlamalarının coşkulu geçtiği kentlerden olan Ağrı’da Newroz ateşi yakıldı. Şehir Stadyumunun yanındaki alanda kutlanan Newroz’a binlerce kişi katıldı. Ağrılılar, çalınan davul-zurna eşliğinde halaya durdu. Alana, “Şimdi kazanma zamanı”, “Dem dema serkeftinê ye” pankartları asılırken, Newroz’da gençlerin yoğunluğu dikkati çekti.

 

CİZRE

Şırnak’ın Cizre ilçesi TOKİ Newroz alanında “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla başlayan Newroz kutlamasına halkın akını sürüyor. İki arama noktası kitlesel yoğunluk üzerine üçe çıkarıldı. Cizre halkı 1992 ruhuyla 7’den 70’ten alana doğru akıyor. Üç koldan kilometrelerce uzunlukta kortejler halinde alana gelmeye devam eden kitle, araçları yaklaşık bir kilometre uzaklıkta park etmek zorunda kaldı.

 

 

HDP bayrakları da çocuklar ve kadınların elinden düşmedi. Alana yöresel kıyafetleriyle gelen 65 yaşındaki bir kadın HDP bayrağını sırtında taşıyarak, halaya durdu. En renkli kıyafetlerde Koçerlerin giydiği, sarı, beyaz kiras ve fistanlar oldu. Newroz alanı özellikle kadınların giydikleri kıyafetlerle renk cümbüşüne döndü.

 

Cizre halkı yanlarında getirdikleri kilimlerle Newroz süresini akşam saatlerine kadar uzatacağını gösterdi. Bebeklerle gelen kadınlar, çocuklarıyla Newroz halayına katılıyor. Tıkabasa dolan Newroz alanına katılımlar sürüyor.

 

NUSAYBİN

Nusaybin halkı yeşil, kırmızı ve sarı renkleriyle Newroz alanını hıncahınç doldurdu. Halk, polisin tüm provokasyonuna rağmen alanda şarkılarla, sloganlarla coşkulu kutlamayı sürdürdü.

 

Newroz kutlamaları devrim şehitlerine saygı duruşuyla başladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay ve Pero Dündar, HDP İl ve İlçe Eşbaşkanları, Barış Anneleri, Cezaevinde intihar edildiği öne sürülen Garibe Gezer’in annesi Halime Gezer ve Özgür Kadın Hareketi / Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri de Newroz alanındaki yerini aldı.

 

 

Newroz ateşini HDP’li vekiller ve Barış Anneleri yaktı. Ateşin yakılmasıyla birlikte barış güvercinleri alanda uçuruldu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı