Oğuzhan Asiltürk öldü
Haber
01 Ekim 2021 - Cuma 07:34
 
Oğuzhan Asiltürk öldü
Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Koronavirüs nedeniyle 13 Eylül'de kaldırıldığı Ankara Şehir Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
Gündem Haberi
Oğuzhan Asiltürk öldü

FERSUDE - Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Koronavirüs nedeniyle 13 Eylül'de kaldırıldığı Ankara Şehir Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

 

86 yaşındaki Asiltürk, 13 Eylül'de eşi ile birlikte zatürreye bağlı nefes darlığı şikâyetiyle Ankara Şehir Hastanesi'ne  kaldırılmıştı. Koronavirüs tedavisi gören Asiltürk çiftinin bilinçlerinin açık olduğu, oksijen desteğiyle tedavilerinin sürdüğü açıklanmıştı. Asiltürk, bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Asiltürk'ün hayatını kaybetmesinin ardından Twitter hesabından "Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağ olsun. Mekanı cennet, makamı âli olsun" mesajını paylaştı.

 

 

 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Asiltürk'ün vefatı nedeniyle taziye mesajı paylaştı.AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Asiltürk'ün vefatı sonrası sosyal medya hesabından, "Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından büyük üzüntü duyduk. Merhuma Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun" mesajını paylaştı.

 

 

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, ise “Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı muhterem büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk beyefendi Hakk'ın rahmetine kavuştu... Mekanı cennet, makamı a'li olsun.. Milli Görüş camiamızın başı sağ olsun…”  paylaşımını yaptı. 

 

SP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk,  Ocak ayında sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmüştü. Asiltürk, Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Temel Karamollaoğlu ve yönetimini devirmek üzere, "büyük kongrenin toplanmasını" da içeren 53 maddelik bir açıklama yapmıştı. 

 

Oğuzhan Asiltürk kimdir?

 

Oğuzhan Asiltürk, 25 Mayıs 1935 yılında Hekimhan, Malatya'da doğdu.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. Serbest Müşavir Mühendislik, 14 ve 15. Dönem Ankara; 19, 20 ve 21. Dönem Malatya milletvekiliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı.

 

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP'nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya'dan milletvekili seçildi. Fazilet Partisi'ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın ölümünün ardından Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına seçilen Asiltürk'ün, ayrıca kaleme aldığı "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Asiltürk,  evli ve dört çocuk babasıdır.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı