Prof. Dr. Murat Türkeş: Koruma statülü orman ekosistemleri Mayıs-Ekim döneminde tüm ziyaretlere ve etkinliklere kapatılmalı
Haber
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 15:40
 
Prof. Dr. Murat Türkeş: Koruma statülü orman ekosistemleri Mayıs-Ekim döneminde tüm ziyaretlere ve etkinliklere kapatılmalı
Prof. Dr. Murat Türkeş "Türkiye'deki tüm koruma statülü orman ekosistemleri ve önemli doğa alanları Mayıs-Ekim döneminde bilimsel araştırmalar dışındaki tüm ziyaretlere ve etkinliklere kapatılmalıdır."
Ekoloji Haberi
Prof. Dr. Murat Türkeş: Koruma statülü orman ekosistemleri Mayıs-Ekim döneminde tüm ziyaretlere ve etkinliklere kapatılmalı

FERSUDE - Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Klimatolog ve Meteorolog Prof. Dr. Murat Türkeş sosyal medya hesabından orman yangınları ve yüksek hava sıcaklıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

"Türkiye'deki tüm koruma statülü orman ekosistemleri ve önemli doğa alanları Mayıs-Ekim döneminde bilimsel araştırmalar dışındaki tüm ziyaretlere ve etkinliklere kapatılmalıdır."

 

İklim değişikliği - küresel ısınma etkisini her gün daha fazla hissettiriyor, Dünya'nın pek çok ülkesinde ve Türkiye'de ekstrem hava ve iklim olayları ve afetleri önemli hasar ve kayıplara yol açıyor.

 

Türkiye'de genel olarak 1990'larla birlikte tüm hava sıcaklığı değişkenleri ve sıcak hava dalgaları vb. gibi ilişkili indislerde çok hızlı ve önemli değişiklikler ve artış eğilimleri gözlüyoruz.

 

Başka bir deyişle Türkiye hızla ısınıyor ve çoraklaşıyor.

 

Yılın Nisan-Ekim dönemi artık sıcak-çok sıcak hatta aşırı sıcak geçiyor.

 

Tüm bu nedenlerle Türkiye'deki ulusal park, doğa koruma alanı, belirli ağaç türlerine ilişkin meşçere ve koruma alanları vb. tüm koruma statülü orman alanları ve önemli doğa alanları Mayıs-Ekim döneminde bilimsel araştırmalar dışındaki tüm ziyaretlere ve etkinliklere kapatılmalıdır.

 

Başka türlü ormanlarımızı, biyoçeşitliliğimizi, tarihsel ve kültürel varlıklarımızı ve doğal zenginliklerimizi koruyup gelecek kuşaklara bırakamayız.

 

YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARINA, UZUN SÜRELİ VE ŞİDDETLİ SICAK HAVA DALGALARINA, ISI KRAMPI, ISI BİTKİNLİĞİ VE SICAK ÇARPMASI İLE ORMAN YANGINLARI TEHLİKELERİNE DİKKAT!

Türkiye ile birlikte Akdeniz Havzası ülkelerinin hemen tümünde 2021 yazında yaklaşık 1.5 aydır yüksek tropikal sıcaklıklar ve sıcak hava dalgaları yaşanıyor.

 

Yüksek hava sıcaklıklarının, şiddetli ve uzun süreli sıcak hava dalgalarının bugünden başlayarak önümüzdeki en az 12-15 günlük dönemde de Türkiye’nin özellikle batı, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinin (Doğu Anadolu’nun kuzey ve kuzeydoğusu dışında) önemli bir bölümünde etkili olacağını, hava sıcaklıklarının normallerine göre 3-8 oC daha yüksek olacağını öngörüyoruz.

 

 

Kaynak: Murat Türkeş | Facebook

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı