Sinbo direnişçisi Türker Kod 29’a karşı Ankara’ya yürüyecek
Haber
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 09:36
 
Sinbo direnişçisi Türker Kod 29’a karşı Ankara’ya yürüyecek
Sinbo fabrikasında Kod-29 ile işten atılan Dilbent Türker ve üyesi olduğu TOMİS, Ankara'ya yürüme kararı aldı.
Emek Haberi
Sinbo direnişçisi Türker Kod 29’a karşı Ankara’ya yürüyecek

FERSUDE - Sinbo fabrikasında Kod-29 ile işten atılan Dilbent Türker ve üyesi olduğu TOMİS,  Ankara'ya yürüme kararı aldı. 
 
 
Sinbo fabrikasında Kod-29 ile işten atılan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Dilbent Türker'in eylemi 185 gündür devam ediyor. Türker ve üyesi olduğu TOMİS, "insanca çalışma ve yaşam” koşulları talebiyle 31 Temmuz’da Ankara'ya yürüyeceklerini duyurdu.
 
 
TOMİS, 31 Temmuz’da başlatacakları yürüyüşe dair yaptığı açıklamada, "Sırtımızdaki yük her geçen gün artıyor. Fabrikalar adeta toplama kamplarına dönüşmüş durumda. İktidar patronların her istediğini bir bir hayata geçiriyor. Patronların servetlerini artıran, bizlerin köleliğini ve yoksulluğunu derinleştiren saldırılara her gün yenileri ekleniyor. Bunu da 'pandemiyi fırsata çevirdik' diyerek bize sunuyorlar. Biz işçi ve emekçiler ise ekonomik, sosyal, kültürel olarak yıkım anlamına gelen saldırılarla karşı karşıya kaldık. Ekmeğimiz küçüldü, iş yasası ve çeşitli yasalarda yapılan değişikliklerle çalışma koşullarımız ağırlaştırıldı, demokratik haklar askıya alındı, yasadışı çalışma uygulamalarına her gün yenileri eklendi ve olağan hale getirildiler" diye belirtti. 
 
 
‘Başka çaremiz yok’
 
 
İktidarın işçi sınıfının örgütsüz olmasından dolayı bu kadar pervazsız saldırdığı vurgulanan açıklamada, saldırılara karşı direniş yolunun seçildiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, "Onların gücü bizim örgütsüzlüğümüzdendir. Bu durumu tersine çevirmek ise bizlerin ellerindedir. Bunun için yapmamız gereken birlik olmak, mücadele etmek ve geleceğimize sahip çıkmaktır. Başka çaremiz de yok” denildi.
 
 
Çalışma Bakanlığı önünde sonlanacak
 
 
Yapılması gerekenin topyekûn saldırılara karşı topyekûn mücadeleyi örgütlemek olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: "Haklı ve meşru taleplerimiz için 31 Temmuz'da direniş alanımızdan başlayarak şehir merkezleri ve sanayi havzalarından Ankara'ya yürüyeceğiz. Geçtiğimiz her yerde, her merkezde sınıfımızın haklı ve meşru talepleri doğrultusunda mücadele çağrımızı yükselteceğiz. Her gün açıklama yaparak başlayacağımız yürüyüşümüzü gün gün belirlediğimiz merkezlerde sonlandırarak ertesi gün kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sınıfımızın haklı ve meşru talepleri için başlatacağımız yürüyüşümüzü Ankara'da Çalışma Bakanlığı önünde sonlandıracağız. Yürüyüşümüzde 'İnsanca çalışma ve yaşam koşulları için yürüyoruz! Yürüyüş! Kod Adı: 29' şiarlarını kullanacağız." 
 
 
Talepler
 
 
31 Temmuz Cumartesi Saat 16.00'da eylemlerini sürdürdükleri Sinbo fabrika önünde yapacakları basın açıklamasıyla yürüyüşümüze başlayacaklarını belirten TOMİS, taleplerini şöyle sıraladı: “Madde 25/2 (Kod 29) kaldırılsın! Tüm çalışanlara iş ve gelir güvencesi! Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın! Dilbent Türker işe geri alınsın!”
 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı