Sıra tek tek ağaç satışına geldi!
Haber
30 Eylül 2022 - Cuma 14:52
 
Sıra tek tek ağaç satışına geldi!
Sata sata sıra dikili ağaçlara geldi. Orman Bakanlığı ihale açıyor, yandaş oldukları anlaşılan firmalar oldukça düşük bedeller ve düşük faizli kredilerle ihaleyi alıyor. Bir ağacın bedeline 150 TL ödüyorsa Avrupa’ya 700 Euro’ya satış yaparak devasa bir rant elde ediyor. Kapitalizm gölgesini satamıyorsa, ağacın kendisini satıyor!
Gündem Haberi
Sıra tek tek ağaç satışına geldi!

FERSUDE - Deniz Gider

Sata sata sıra ağaçlara geldi. Neoliberal yağmacılıkta ustalaşan AKP, iktidarda olduğu yıllarda bu modelin ruhuna uygun olarak devlet işletmesi olarak tanımlanan 271 işletmeyi sattı. Elde kalan birkaçını da Varlık Fonu denilen havuzda toplayarak sıcak para bulmak için adeta ipotek alına aldı. Son yıllarda esas olarak doğayı, devlet arazilerini metalaştırma, sermayeye peşkeş çekme yolunu tuttu. Kentler, tarihsel varlıklar, yeşil alanlar, zeytinlikler, ormanlar… aklımıza gelebilecek ne varsa maden-turizm-inşaat patronlarına ya da sıcak para için türlü çeşit sermaye adreslerine peşkeş çekildi. İstediği yere “riskli alan” ya da “hazine malı” diyerek çöken iktidar bu sefer de canlı ağaç satışına soyundu.

Üstelik ihaleyi alan şirketlere 150 TL gibi küçük bir meblağla satıldığı, ama bu şirketlerin tomrukları metreküpü 700 Euro’dan Avrupa’ya sattığı belirtiliyor. Dahası bu firmalar için verilen kredilerde düşük faiz uygulaması da cabası.

Sırada Isparta, Çanakkale, Kütahya var
Pek çok ormanlık alan yangınlarla ya da çeşitli yağma projeleriyle yok edilirken, Orman Genel Müdürlüğü kısa aralıklarla yaptığı dikili ağaç satışını Isparta, Çanakkale ve Kütahya orman bölgelerindeki satış ilanlarıyla sürdürüyor. Kütahya’da 63 bin 560, Isparta’da 53 bin 496 ve Çanakkale’de 5 bin 36 olmak üzere 3 ildeki ormanlardan toplam 117 bin 56 adet dikili ağaç ihale yoluyla satılacak.

Merkez faiziyle
Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, ihalede oluşacak fiyat üzerinden yapılacak ağaç başı ödemeler peşin ya da taksitli olabilecek. Çanakkale ve Isparta’daki ihalelerde ödemelere ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken en büyük satışın yapılacağı Kütahya’da taksitlendirme durumunda uygulanacak düşük faiz dikkat çekti. İhale ilanına göre ağaç bedelini vadeli ödemek isteyenlerin borcu yıllık yüzde 12 faizle taksitlendirilecek. Resmi yıllık enflasyonun yüzde 80’leri aştığı, ithal ağaç fiyatlarının sürekli değiştiği bir dönemde vadeli satışlara Merkez Bankası’nın gösterge faizi olan yıllık yüzde 12 faiz uygulanması kafalarda soru işareti bıraktı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı