Tarlasını sürerken firavunun dikili taşını buldu
Haber
21 Haziran 2021 - Pazartesi 15:32
 
Tarlasını sürerken firavunun dikili taşını buldu
Taşın üzerindeki yazıtların tercümesi sürüyor
Bilim ve Teknoloji Haberi
Tarlasını sürerken firavunun dikili taşını buldu

FERSUDE - Mısır Eski Eserler Bakanlığı’nın açıklamasına göre İsmailiye kenti yakınlarında yaşayan bir çiftçi, M.Ö. 589’dan M.Ö. 570’e kadar hüküm süren Firavun Hofra (Apries) tarafından dikilmiş 2 bin 600 yıllık bir dikili taş keşfetti.

 

Çiftçi, Kahire'nin yaklaşık 62 mil (100 kilometre) kuzeydoğusunda, arazisini ekime hazırlamak için sürerken kumtaşından oluşan eski bir taş levha buldu.

 

Bakanlık açıklamasına göre çiftçi, keşfin ardından yetkililerle temasa geçti. Levha, 230 santimetre uzunluğunda, 103 santimetre genişliğinde ve 45 santimetre kalınlığındaydı.

 

Levhanın tepesinde Firavun Hofra’nın bir kabartmasının ve Güneş şeklinde bir oymanın yer aldığı ifade edildi. Bunların altında ise 15 satırlık bir hiyeroglif yer alıyor.

 

Hiyeroglifin tercümesi için çalışmalar sürüyor. Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, dikilitaşın Hofra’nın Mısır'ın doğusunda giriştiği bir askeri harekatla ilgili göründüğünü bildirdi.

 

Antik Yunan tarihçisi Herodot, Hofra’nın Fenikelilere karşı kaybettiği bir savaşta birçok Mısırlı askerin ölümüne neden olduğunu ve Mısır'da bir iç savaşa yol açtığını, bunun sonucunda tahttan indirilip öldürüldüğünü iddia etmişti.

 

Hiyeroglifin tercümesinin bu iddiaların doğruluğuna ışık tutabileceği düşünülüyor.

 

Independent Türkçe

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı