TİHV’den Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması
Haber
02 Eylül 2021 - Perşembe 09:48
 
TİHV’den Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), bu yıl onikincisini gerçekleştireceği Belgesel Film Günleri için kullanacağı “örgütlenme özgürlüğü” temalı afişini düzenleyeceği yarışma ile belirleyecek. Yarışmaya katılacak eserler için son teslim tarihi 15 Ekim 2021 olarak belirlendi.
Kültür Sanat Haberi
TİHV’den Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması

FERSUDE - Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), bu yıl onikincisini gerçekleştireceği Belgesel Film Günleri için kullanacağı “örgütlenme özgürlüğü” temalı afişini düzenleyeceği yarışma ile belirleyecek. Yarışmaya katılacak eserler için son teslim tarihi 15 Ekim 2021 olarak belirlendi.

 

TİHV 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, bu yıl 10-17 Aralık 2021 tarihlerinde Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda belgesel filmi sinemaseverler ile buluşturacak. Gösterimler pandemi nedeniyle çevrimiçi (online) gerçekleştirilecek. Farklı coğrafyalarda farklı boyutlarıyla yaşanan insan hakları sorunlarına ilişkin izleyenlerde bir farkındalık oluşturmayı hedefleyen 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu seneki teması ‘örgütlenme özgürlüğü’ olacak.

 

TİHV, geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi bu yıl da Belgesel Film Günleri’nin afişini düzenlediği yarışma ile belirleyecek. Grafik tasarımcılar,  “örgütlenme özgürlüğü” temalı en fazla 5 özgün eser ile yarışmaya katılabilecekler. Aynı zamanda birden fazla yarışmacı ortak çalışmayla da yarışmaya katılabilir.


18 yaşından büyük, amatör veya profesyonel tüm grafik sanatçılarına açık olan yarışmaya katılım için yarışmacılardan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Yarışmaya katılacak tasarımların özgün  olması, daha  önce  hiçbir  yerde kullanılmamış  ve  yayınlanmamış, tamamen  ve  kısmen  alıntılanmamış  veya  kopya edilmemiş  olması  gerekiyor. Başvurular www.tihvbelgeselfilm.org adresi üzerinden çevrimiçi (online) kabul edilecek. Tasarımlar için son teslim tarihi ise 15 Ekim 2021 olarak duyuruldu. Yarışmada birinci gelecek tasarımcıya 4 bin TL, ikinciye 2 bin 500 TL, üçüncüye ise 1.500 TL ödül verilecek.

 

Yarışmanın seçici kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: Emre Senan (Grafik Tasarımcı, Sanatçı, Emre Senan Tasarım Vakfı Kurucusu, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Üyesi), Melike Taşçıoğlu (Prof., Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar
Bölüm Başkanı, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Genel Sekreteri), Selin Gömüç (Tasarım Ofisi Kurucusu, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Üyesi, Video Sanatçısı), Nilgün Toker  (TİHV Yönetim Kurulu Üyesi) ve Coşkun Üsterci (TİHV Genel Sekreteri)

 

İki yılda 500'ü aşkın tasarımcı katıldı


İnsan haklarına duyarlı grafik tasarımcıların bu alanda duyarlılık yaratacak eserler üretmesini teşvik etmeyi amaçlayan yarışma ilk olarak 2019 yılında gerçekleştirildi. “İfade özgürlüğü” temalı yarışmaya 331 tasarımcı, doğanın 571 eseri ile katıldı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışmaya ise 228 tasarımcı, toplantı ve gösteri özgürlüğü temalı 234 eser ile katıldı.

 

'Örgütlenme özgürlüğü keyfi biçimde kısıtlanıyor'


TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, insan haklarına duyarlı, amatör/profesyonel tüm grafik tasarımcıları yarışmaya katılmaya davet ederek, şunları ifade etti:


“İnsan haklarının gerçek anlamıyla tanındığı ve uygulandığı, demokratik bir toplumun köşe taşları kuşkusuz ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlükleridir. Geçtiğimiz iki yılda ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü temalı afiş yarışmaları düzenleyerek, bu özgürlüklerin grafik sanatı aracıyla da anlatılmasına bir katkı sunmayı amaçladık.


Bu yıl ise temamızı örgütlenme özgürlüğü olarak belirledik. Biliyoruz ki, demokrasinin olmazsa olmazı olan siyasal çoğulculuk ancak örgütlenme özgürlüğünün varlığıyla mümkündür. Yurttaşların farklı siyasal görüş ve ideolojileri çerçevesinde siyasi partiler kurması, ekonomik ve mesleki çıkarları çerçevesinde sendika ve meslek örgütlerinde örgütlenmesi, yine çeşitli amaçlarla dernek ve vakıf gibi sivil toplum ağlarında yer alması, işleyen bir demokrasinin en asgari koşulları arasındadır. Maalesef, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve Anayasa tarafından güvence altına alınan örgütlenme özgürlüğü keyfi biçimde kısıtlanmakta, sistematik biçimde ihlal edilmekte.


12.İnsan Hakları Belgesel Film Günleri ile izleyicilerde örgütlenme özgürlüğüne ve genel olarak insan haklarına dair oluşturmayı amaçladığımız duyarlılığın grafik/tasarım sanatı aracılığı ile daha da genişletilmesi ve güçlendirilmesi bu yarışmamızın ana hedefidir.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı