Urfa Barosu : 'Mehmet Aslan’ın yaşam hakkı ihlal edilmiştir '
Haber
19 Nisan 2022 - Salı 15:10
 
Urfa Barosu : 'Mehmet Aslan’ın yaşam hakkı ihlal edilmiştir '
Urfa Barosu 2 polisin ölümünden sonra düzenlenen operasyonda ‘ölü ele geçirildiği’ açıklanan Mehmet Aslan'ın “Kötü muamele ve işkence sonucu yaşam hakkının ihlal edildiği” tespitinde bulundu. Baronun kamuoyu ile paylaştığı raporda Aslan’ın yakınlarının da “ kötü muamele ve işkenceye uğradığı gözlemlenmiştir “ denilerek soruşturma başlatılması istendi .
Gündem Haberi
Urfa Barosu : 'Mehmet Aslan’ın yaşam hakkı ihlal edilmiştir '

FERSUDE - Fırat BULUT

 

Urfa’nın Haliliye ilçesindeki Mevlana caddesinde  9 Mart’ta polisler tarafından takibe alınan Mehmet Aslan isimli şüphelinin açtığı ateş sonucu yaralanan iki polis kaldırıldıkları hastanede yaşamlarını yitirdi . Olay yerinden kaçan  Mehmet Aslan’ın yakalanması için Urfa- Mardin karayolu üzerinde bulunan Kaynaklı Mahallesine olaydan bir gün sonra özel harekat polisleri tarafından operasyon düzenlendi . Operasyonda, Mehmet Aslan yaşamını yitirdi. Aslan’ın ölümünü ,İçişleri Bakanı Soylu sosyal medya hesabı üzerinden , "İki Kahraman Polisimize alçakça silah sıkan hain, Şanlıurfa Emniyetimizin operasyonu ile ölü ele geçirildi. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı" sözleri ile duyurmuştu. 

 

Operasyon sonrası servis edilen fotoğraflarda Mehmet Aslan’ın yüzünde darp izleri ile ağzında,  gözünde , burnunda ve kapüşonunda toprak olduğu görülmüştü . Sosyal medyada ise Mehmet Aslan’ın polisler tarafından darp edildiği anlara ait bir video yayınlandı . Görüntüler sonrası Aslan Ailesi , “ Mehmet Aslan’ın sağ ele geçirildiği sonrasında işkence ile infaz edildiği” iddiasıyla Urfa Barosu’na başvuru yaptı.

 

Aslan ailesinin başvurusu  üzerine oluşturulan heyetin araştırmaları sonrası Urfa Barosu Av. Kazım Ekinci İnsan Hakları Merkezi , yaşam hakkının ihlali, işkence ve kötü muamele konusunda tespit edilen durumları bildirir bir rapor hazırlayarak önceki gün ( 18.04.2022) kamuoyu ile paylaştı. 

 

“ MEHMET ASLAN’IN SİLAHI BULUNAMADI”

Türkiye’de sürekli hak ihlallerinin arttığı , işkence yapan kişiler hakkında etkin bir soruşturma yürütülmediği ve cezasızsızlık politikalarının uygulanması sonucu işkencenin arttığına dikkat çekilen raporda Aslan’ın kardeşi , abisi ve babasıyla yapılan görüşmelere yer verildi. 

 

Buna göre Abi Mustafa Aslan , iki polisin öldürülmesi sonrası gözaltına alındığını belirterek ensesine silah dayandığını söyledi . Mustafa Aslan , “ Demiryol dinlenme tesislerinin orda arkadan kelepçeli bir şekilde enseme silah dayayarak gece 12 ye kadar beklettiler. Sarı montlu polis Mehmet’i sağ bırakmayacağız dedi. Mehmet’in darp edildiği videoda görünen sarı montlu, uzun boylu, uzun saçlı beyaz tenli sivri burunlu görünce teşhis edebileceğim kişi beni de darp edenlerden biriydi. Beni darp etmeleri nedeniyle darp raporu da aldım.” sözleri ile kötü muamele iddiasını dile getirdi. 


Mustafa Aslan , kardeşi Mehmet Aslan öldürüldüğünü duyduğunda karakolu aradığını belirterek “ Karaali Jandarma komutanlığını aradım bir astsubay bana sağ olarak ele geçirildi şeklinde anons geçtiğini söyledi. Ancak daha sonra öldüğü fotoları görünce bir daha aradım ve astsubay bana bilmiyorum bir daha beni arama şeklinde cevap verdi.” dedi.


Mehmet Aslan’ın çatışmaya girmediğini iddia eden abi Aslan , “ Ölümün, yaralanmadan olmadığını darp edilerek öldürüldüğünü düşünüyoruz. Silahı şimdiye kadar bulunamamıştır, hiçbir şekilde çatışmaya girmemiştir. Köylülerdeki videolar baskı ile sildirilmiş, ifade için de korkutulmuşlardır. “ ifadelerini kullanarak infaz iddiasını dile getirdi.

 

Toplam dokuz sayfadan oluşan raporda, “YAPILAN EV BASKININDA YAŞANANLAR BAŞLIĞI” altında ise iki polisin katil zanlısı Mehmet Aslan’ın yakınlarının gözaltına alınması ve kötü muameleye maruz kaldığı tespitlerine yer verildi.

 

Aslan ailesinin yaşadığı yerin jandarma bölgesi olmasına rağmen evde aramaların polis tarafından yapıldığı ve 17 yaşındaki Mahmut Aslan’ın 30 kişi tarafından darp edildiği iddialarına yer verildi . Kardeş Mahmut Aslan’ın ölümle tehdit edildiği iddiasına yer verilen raporda evdeki arama sırasında yaşanan hak ihlalleri yer verildi .

 

“12 YAŞINDAKİ ÇOCUK CANLI KALKAN OLARAK KULLANILDI”

Ev aramasında yaşananlara şu şekilde yer verildi:

Ev aramaları sırasında 12 yaşındaki küçük kardeşi polisler tarafından dolaplar açılırken kolluk görevlilerin önünde tutularak, canlı kalkan olarak kullanılmış dolaplardan kendilerine yönelik her hangi bir ateş açılması ihtimalinde kişinin kardeşi olması hedeflenmiştir. Yine amcasının evine giderek de hiç kimse evde yokken ev dağıtılarak hem mala zarar verme gerçekleşmiş hem de konut dokunulmazlığı ihlal edilmiştir.”

 

“ KÖTÜ MUAMELE VE İŞKENCE SONUCU YAŞAM HAKKI İHLAL EDİLMİŞTİR”

Mehmet Aslan’ın otopsi sonuçlarına da yer verilen raporda  “ OLAYA İLİŞKİN GÖZLEMLER VE TESPİTLER” başlığı altında ise şu ifadelere yer verildi : 

✔️Mehmet Aslan yönünden;


-Her ne kadar 10/03/2022 tarihinde Mehmet Aslan’ın çatışmada ölü olarak ele geçirildiği açıklanmışsa da gerek şahsın üzerinde gerekse olay yerinde kendisine ait herhangi bir silahın bulunmamış olması , 

 

- Sosyal medyaya yansıyan görüntülerden ve otopsi raporunda  anlaşılacağı üzere yaralanmaların hayati organlarda olmaması, ölümcül olmayan noktalardan yaralanmış olması ve kan kaybına bağlı olarak ölmüş olması,


-Kişinin yerde yattığı ve kendisinin darp edildiğine dair görüntü ile yine sosyal medyada paylaşılan diğer görüntüler ve otopsi raporu birlikte değerlendirildiğine bir çatışma olmadan yaralı bir şekilde ele geçirilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu, darp edildiği ve herhangi bir şekilde bir tıbbi müdahalede bulunulmadığı bu yönüyle kötü muamele ve işkence sonucu yaşam hakkının ihlal edildiği tespit edilmiştir.

 

✔️Yakınları yönünden;


o Şüphelinin yanı sıra yakınlarına, aynı konutta kalan kişilere de işkence ve kötü muamele yapıldığı, hakaret ve tehditlerde bulunulduğu tutarlı beyanlardan hareketle gözlemlenmiştir.


o Özellikle mesai arkadaşlarının olayda vefat etmiş olması nedeniyle kolluğun öç almak kastı ile hareket ettiği arama yapılan konutların jandarma bölgesinde olmasına rağmen, polisler tarafından işlemlerin yapıldığı, herhangi bir arama kararı olmadan yakınlarının evlerinin aranması gerçekleştirildiği ifade edilmiştir.

 

✔️Merkezimiz tarafından yapılan görüşmeler, aile bireylerinin beyanları, raporlar, fotoğraf ve videolar, gözlem ve incelemeler birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin yakalandığı andan itibaren sistematik bir şekilde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı, yaşam hakkının korunmasına yönelik herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulmadığını doğrulanmaktadır.
 

 
-Mustafa Aslan polisler tarafından darp edilmiş, uzun bir süre elleri arkadan kelepçelenerek kafasında silahla hepiniz öleceksiniz diyerek kötü muameleye maruz bırakılmış, tehdit edilmiştir.


- Yapılan ev baskınlarında herhangi bir çatışma ihtimali nedeniyle alanın sivillerden tamamen temizlenmesi gerekirken bunun yapılmamış olması bir yana tam aksine şahsın kardeşi canlı kalkan olarak kullanıldığı iddiasından hukuk dışı uygulamaların içselleştirildiği, çocuğun yaşayacaklarının ve en önemlisi yaşam hakkının dikkate alınmadan hareket edildiği kanaati oluşmasına sebep olmuştur.” 

 

“ ETKİLİ BiR SORUŞTURMA SÜRECİ BAŞLATILMALI”

Raporun son bölümde ise İnsan Hakları Merkezi’nin önerilerine yer verilerek Adalet Bakanlığı ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu göreve davet edildi.


1. İşkence iddialarıyla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığının derhal mağdurlardan ayrıntılı bir beyan alması, çatışmada ölü ele geçirildiği iddia edilen Mehmet Aslan’ın öldürülmesi ile ilgili olarak yaşam hakkı ve işkence açısından etkili bir soruşturma sürecinin başlatması, bu yönde başlatılan bir soruşturma var ise kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılması gerekmektedir.


2. Aile bireylerine yönelik tehdit, kötü muamele, işkence, konut dokunulmazlığı iddiaları ile 12 yaşındaki çocuğun canlı kalkan olarak kullanılması ile ilgili olarak kolluk tarafından yapılan işlemlerin adli işlem olması nedeniyle herhangi bir soruşturma izni gerekmeden doğrudan soruşturma başlatılmalıdır.


3. Aile bireylerinin beyanları dikkate alınarak işkence yapan, işkenceye tanıklık etmesine rağmen bu suçu bildirmeyen kolluk görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmalı ve soruşturma süresince bu kişiler açığa alınmalıdır.


4. Ev aramalarında yapılan işkence, kötü muamele, mala zarar verme durumlarının tespit edilebilmesi açısından, bu aramalar başından sonuna kadar kamera ile görüntülenmeli ve soruşturma dosyasına eklenmelidir.
 

5. İşkence insanlık suçudur ve gerek ulusal gerekse uluslararası mevzuatta bu suçun hiçbir istisnası yoktur. Bu suçu işleyen sorumluların etkin bir soruşturma ile tespit edilerek, yargılanması gerekmektedir.


6. Ulusal ve uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde bağımsız denetim mekanizmalarının oluşturulması için devlet yetkililerini derhal gerekli çalışmaları başlatmaya davet ediyoruz. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının bu konuyla ilgili bir an önce etkin ve hızlı bir soruşturma gerçekleştirmesini talep ediyoruz. Ayrıca söz konusu yaşanan hak ihlallerine karşı Adalet Bakanlığını, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu göreve davet ediyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı