Valiliğin ‘yangın söndürüldü’ iddiası
Haber
28 Ağustos 2021 - Cumartesi 19:25
 
Valiliğin ‘yangın söndürüldü’ iddiası
Hozat ve Ovacık ilçelerinde 12 gündür süren orman yangınlarına dair açıklama yapan Tunceli Valiliği, yangının söndürüldüğünü iddia ederek, yapılan haber ve paylaşımlar hakkında da suç duyurusunda bulunulacağını belirtti.
Ekoloji Haberi
Valiliğin ‘yangın söndürüldü’ iddiası

FERSUDE - Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Tanzi (Danzi), Kurukaymak köyleri ile Koçeri Mezrası’nda askeri operasyon sonucu başlayan ve dünden bu yana Ovacık ilçesinin Karper (Buzlutepe) mahallesi ve bağlı Çamurek ve Hınzori mezralarına yayılan orman yangını devam ediyor. 12 gündür süren orman yangınını etkin bir müdahalede bulunulmazken, yangına müdahale etmek isteyen yurttaşlar engelleniyor. Bölgedeki yurttaşlara göre ise, hava desteği olmadan yangın söndürülmesi zor. 
 
Orman yangına ilişkin yazılı açıklama yapan Tunceli Valiliği, yangının kontrol altına alındığını iddia etti. 12 gündür süren yangına ilişkin yapılan haberlerin asılsız olduğunu ileri süren Valilik,  yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Basında ve kamuoyunda bazı çevrelerce Tunceli ilimizde Hozat ve Ovacık ilçelerimiz sınırları içerisinde çıkan örtü yangınlarına müdahale edilmediği, uzun zamandır yangının devam ettiği şeklinde asılsız paylaşımlar yapılmakta ve kamuoyu yanıltılmaktadır. Yangın alanı yerleşim yerlerimize oldukça uzak bir bölgede olduğundan yerleşim yerlerine sıçrama ihtimali bulunmamaktadır. 
 
26 Ağustos çıkan Ovacık-Hozat arası Buzlutepe örtü yangını, dün itibariyle tamamen söndürülmüştür.
 
Yine 26 Ağustos'ta başlayan Hozat Tanzi Deresi üzeri (batı tarafı) bağımsız münferit alanda çıkan yangın 27 Ağustos tarihinde tamamen söndürülmüştür.
 
Hozat Tanzi Deresi üzeri uzak doğu tarafında bağımsız münferit alanda çıkan büyük örtü  yangını tamamen kontrol altına alınmış, yangın alanının etrafı iş makinaları marifetiyle yangın bantlarıyla çevrilmiş alanda zaman zaman münferit alevlenmeler ve tütmeler yaşanmakta olup soğutma çalışmaları devam etmektedir.
 
Hozat Tanzi Deresi'nin daha üst kısımlarında bulunan bağımsız münferit alanın etrafı genel itibariyle iş makineleri marifetiyle yangın bantlarıyla çevrilmiş olup ekiplerimizin müdahale çalışmaları gayretle devam etmektedir.
 
ASILSIZ İDDASI 
 
Yangın alanlarımız yerleşim yerlerinden oldukça uzak bir bölgede olduğundan yerleşim yerlerine sıçrama ihtimali bulunmamaktadır. Bölge ve vatandaşlarımız açısından tehlikeli olup Ovacık ve Hozat Kaymakamlıklarımızın izni olmaksızın alana girilmemesi ve oluşturulmaya çalışılan sosyal medya algılarına itibar edilmemesi ayrıca kamuoyunu yanıltanlar hakkında yasal işlem başlatılacağının bilinmesi önemle rica olunur.”
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı