Yenikapı Newroz alanında gözaltına alınan Gazeteci Hayri Tunç serbest bırakıldı
Haber
21 Mart 2022 - Pazartesi 12:45
 
Yenikapı Newroz alanında gözaltına alınan Gazeteci Hayri Tunç serbest bırakıldı
İstanbul Yenikapı’daki Newroz kutlamalarında haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınan Gazeteci Hayri Tunç, serbest bırakıldı.
Gündem Haberi
Yenikapı Newroz alanında gözaltına alınan Gazeteci Hayri Tunç serbest bırakıldı

FERSUDE - Dün İstanbul Yenikapı’daki Newroz kutlamalarında haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınan Gazeteci Hayri Tunç, Çağlayan Adliyesinde savcılara ifade verdi. Basın savcısının talebiyle hakim karşısına çıkan Tunç, hakkındaki suçlamaların düşürülmesinin ardından serbest bırakıldı.

 

Dün İstanbul Yenikapı’daki Newroz kutlamalarında haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınan ve Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM şube müdürlüğünde ifadesi alınan Tunç’un  gözaltı gerekçelerinin gazetecilik faaliyetleri ve sosyal medya paylaşımları ile ilgili olduğu öğrenildi.

 

Tunç’a soruşturma konusu olan tweetleri şöyle:

 

“Önüne gelene silah verip, sen kralsın, gecenin kartalısın, şöyle büyüksün dersen o da bir insanı katletmeyi çok rahat yapabilir,”

 

Xaney Ana… #Maraşkatliamı sırasında oğlu Hasan Yüzüak faşist katiller tarafından katledildi. Oğlundan geriye bir fotoğraf bile kalmadı yanında. Ömrünün son demlerini, Elbistan’da bir parkta, gizli gizli ağıt yakarak geçirdi…. Unutulmasın….” 

 

"Ana akım açıklamamış olsa da ölü sayısı en az 7 olduğu iddia ediliyor"

 

Ayrıca Kâğıthane’de işlenen kadın cinayeti ile ilgili yaptığı paylaşımın da soruşturmaya konu olduğu öğrenildi.

 

Tunç hakkında 2015 yılında Gazi Mahallesi'nde yaptığı gazetecilik faaliyetleri ile ilgili emniyetin bir soruşturmanın başlatıldığı öğrenildi. Emniyetin Tunç için savcılıktan ek süre talep ettiği ancak savcılığın bu talebe olumsuz cevap verdiği belirtildi.

 

Bugün Çağlayan Adliyesi’nde hakim karşısına çıkan Tunç, serbest bırakıldı.

 

Sabah saatlerinde basın savcısına ifade veren Tunç için savcı, yurtdışı yasağı ve adlı kontrol talebinde bulundu

 

Tunç daha sonra hakkında hazırlanan ikinci dosya için terör suçlarına bakan savcıda ifade verdi. Savcı emniyetin hazırladığı fezlekede geçen iddiaları kabul etmedi. Sözü geçen iddiaların gazetecilik faaliyeti olduğunu belirtti.

 

Basın savcısının talepleri doğrultusunda hâkim karşısına çıkan Tunç için savcılığın yaptığı yurtdışı yasağı ve adlı kontrol talepleri duruşma hâkimi tarafından red edildi. Duruşmanın ardından Tunç, serbest bırakıldı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı