GÜNCEL

10 yıldır ruhsatsız çalışan jeotermal enerji santralleri var

FERSUDE - Aydın'ın Germencik ilçesinde faaliyet gösteren 16 jeotermal enerji santralinden 11 tanesinin, 10 yıldır ruhsatsız çalıştırıldığı ortaya çıktı.   Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacak...

10 yıldır ruhsatsız çalışan jeotermal enerji santralleri var
126 Toplam Gösterim

FERSUDE - Aydın'ın Germencik ilçesinde faaliyet gösteren 16 jeotermal enerji santralinden 11 tanesinin, 10 yıldır ruhsatsız çalıştırıldığı ortaya çıktı.  

Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Aydın Barosu avukatlarından Akın Yakan, “Germencik’te 16 jeotermalden 11 tanesinin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı yok. 2 tanesinin yapı kullanma izin belgesi yok. Aydın’da bir mahalle arasında çiğköfteci açmak isteyenden ruhsat isteyecekler ama Germencik’te 10 yıldan beri ruhsatsız JES işletiyorlar” diye konuştu. TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül ise, sorumlu kurumun Germencik Belediyesi olduğunu ifade etti.

İZİN VERENLER CEZALANDIRILSIN

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş’i seçildikten sonra ziyaret ettiklerini anlatan Yakan, “Kendisini ziyaret ettik. Nisan 2019’da ‘Buralarda ruhsatsız santraller olduğu söyleniyor. Bari siz inceleme yapın’ dedik. ‘Bakalım araştıralım’ dedikten sonra 3 ayda 10 tane iskân ruhsatını şirketlere verdiğini öğrendik. 4 tane de iş yeri açma belgesi verdi. Bunların kapatılması gerekiyor. 10 yıl boyunca buna izin verenlerin cezasının verilmesi gerekiyor. Ama hiçbir şey yapılmadı. Germencik Belediyesi bununla ilgili hiçbir şey yapmadı. 6 ay içerisinde işyeri açma ruhsatı verildi. Verilen ruhsatlar hukuki değildir. 31 Marttan sonra verilen ruhsatların iptali edilmesi ve santrallerin kapatılmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘SORUMLU GERMENCİK BELEDİYESİ’

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş ise açıklamasında, “JES’lerle ilgili bir ilçe belediyesini tüm olan bitenden sorumlu tutmak samimi ve gerçekçi bir yaklaşım değildir. Söz konusu ruhsat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilmektedir” diyerek sorumluluğu almadığını bildirdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Sekreteri ve Çevre Mühendisi Dersim Gül ise herhangi bir ilçelerde olup biten her şeyin ruhsat sorumluluğunun ilçe belediyelerinde olduğunu, dolayısıyla ruhsatsız JES’lere yaptırım uygulaması, buraları mühürlemesi ya da kapatması gereken kurumun da yine Germencik Belediyesi olduğunu söyledi. (BİRGÜN)

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE