GÜNCEL

2 yılda 10 kez basılan, müzik aletleri kırılan, kitapları yırtılan bir kültür merkezi: İdil Kültür Merkezi

FERSUDE - İstanbul Okmeydanı'nda bulunan ve Grup Yorum'unda çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi'nin basılarak 3 üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin konuşan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüze...

2 yılda 10 kez basılan, müzik aletleri kırılan, kitapları yırtılan bir kültür merkezi: İdil Kültür Merkezi
33 Toplam Gösterim

FERSUDE - İstanbul Okmeydanı'nda bulunan ve Grup Yorum'unda çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi'nin basılarak 3 üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin konuşan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, “Baskınlara rağmen karşılarında olmaya devam edeceğiz” dedi. 29 Kasım'da gözaltına alınan Grup Yorum üyeleri ise, bugün çıkartıldıkları mahkemece tutuklandı.

İdil Kültür Merkezi çalışanları, 29 Kasım günü bürolarının basılarak 3 üyelerinin gözaltına alınması karşı Okmeydanı’nda bulunan kültür merkezinde basın toplantısı düzenledi. Toplantının gerçekleştiği salona “Grup Yorum açlık grevinin 200'üncü Gününde, talepleri kabul edilsin” pankartının asıldı.

İdil Kültür Merkezi çalışanı Dilan Ekin kültür merkezinin son 2 senede 10 kere basıldığını dile getirerek, “Baskınlarda normalde savcılık izni alınması gerekirken, bizim kültür merkezimize izne bile gerek duymadan baskın düzenlendi. Son baskında da koro üyemiz Tuğçe Tayyar ve üyelerimiz Belgin Baran ile Sultan Gökçek gözaltına alındı” dedi.

24 saatlik kısıtlama kararından sonra avukatların üyeleri ile görüştüğünü belirten Ekin, avukatların götürdüğü su ve şekerin arkadaşlarına verilmediğini dile getirdi.

'Direnişimi büyüteceğiz'

Yapılan son baskında camların da kırıldığını ifade eden Ekin, şöyle devam etti: “Burada ‘terörist’ olmadığını çok iyi biliyorlar ama bununla açlık grevimizi sekteye uğratmak istiyorlar. Bizim moralimizi düşürmek, direnişi küçültmek istiyorlardı. Fakat baskından hemen sonra gelen halkın tepkisini, öfkesini biliyoruz. Bizde onlara bu öfke ile cevap vereceğiz, direnişimizi büyüteceğiz.”

'Herkesi desteğe bekliyoruz'

Grup Yorum üyelerinin başlattığı açlık grevinin 200’üncü gününde olduğunu hatırlatan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, “Arkadaşlarımızın bedenleri eriyor ama dirençleri gün geçtikçe büyüyor. Taleplerimiz zaten ortada; İdil Kültür Merkezi basılmasın, listeler kaldırılsın, konser yasakları kaldırılsın, üyelerimiz serbest bırakılsın istiyoruz. Baskınlara rağmen karşılarına çıkmaya devam edeceğiz. Grup Yorum halktır, baskının ertesi günü halk ile birlikte merkezimizi topladık. Halkımız, kültür merkezimize eşya ve enstrüman getirdi” şeklinde konuştu.

Gözaltına alınan Grup Yorum üyeleri ise, bugün çıkartıldıkları mahkemece tutuklandılar.

Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE