GÜNCEL

Ahmet Kısa: Annem hasta, serbest bırakılmalı

Maraş'ın Elbistan ilçesinde gizli tanığın ifadeleri sonucu gözaltına alınıp tutuklanan Elif Kısa'nın oğlu Ahmet Kısa annesinin hasta olduğunu ve bir an önce bırakılması gerektiğini savundu.

Ahmet Kısa: Annem hasta, serbest bırakılmalı
510 Toplam Gösterim

Maraş’ta ağır hastalığına ve bakmakla yükümlü olduğu 2 engelli evlada sahip olmasına rağmen gizli tanık ifadesi üzerine tutuklanan Elif Kısa’nın işitme ve konuşma engelli oğlu Ahmet Kısa, annesinin suçsuz ve hasta olduğunu belirterek, annesinin Adalet Bakanlığı onayı ile bir hükümlüye vasi olmakla suçlandığını söyledi. 
 
 
Maraş’ın Elbistan ilçesinde Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındığı 3 Aralık günü akşamı bakmakla yükümlü olduğu 2 engelli çocuğu olmasına ve birçok hastalık yaşamasına rağmen tutuklanan Elif Kısa’nın (64) eşi Ali Kısa ile çocukları Ahmet ve İsmail Kısa basın toplantısı düzenledi. Toplantı Ahmet Kısa’nın sahibi olduğu resim atölyesinde düzenlenirken toplantıda Elif Kısa’ya yöneltilen suçlamalara dair bilgi verildi. Ahmet Kısa konuşma ve işitme engelli olmasına rağmen açıklama metninin bir kısmını okurken geri kalan kısmını baba Ali Kısa okudu. 
 
‘Annem çok kötü bir kadere sahip’
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde annelerinin tutuklandığını belirten Ahmet Kısa, doğuştan konuşma ve duyma engelli olduğunu söyledi. Ağabeyi İsmail’in doğuştan yüzde 100 ağır engelli olduğunu aktaran Kısa, şöyle konuştu: “İsmail abim kimse olmadan yaşamını sürdüremez. Kişisel bakımıyla ilgili her şeyi şimdi biz yapıyoruz. En büyük acıyı ve cefayı annem çekti. Büyük bir sabır ve şefkatle annem bizi büyüttü. Annem aslında acı dolu bir hayat yaşadı. 7 yaşında babasını kaybetti ve babasız büyüdü. Annem çok kötü bir kadere sahip.  Küçük abim üniversite okurken 10 defadan fazla gözaltına alındı. 2005 yılında da ortadan kayboldu.  Şu ana kadar da ondan haber alamıyoruz. Annem bu duruma özellikle çok üzülüyor.” 
 
‘Polisler evde suç unsuru bulamadı’
 
Açıklamanın diğer kısmını ise Ahmet Kısa’nın yerine babası Ali Kısa okudu. Annesinin ve babasının HDP yöneticisi olduğunu paylaşan Kısa, HDP’li olmanın terör’e yardım etmek olmadığını kaydetti. Devletin HDP’ye seçim yardımı için 90 milyon lira para verdiğini hatırlatan Kısa, “O zaman devlet teröre yardım mı yapıyor?” diye sordu. Annesinin ve babasının sadece barış için mücadele ettiğini aktaran Kısa, “2017 yılına kadar annem ve babam 3 defa gözaltına alındı. Babam 7 ay hapiste kaldı. Hapishanede hastalandı. Daha sonra annem ve babam beraat ettiler. Şimdi tekrardan gözaltına alıp tutukladılar. Polisler evimizin her tarafını aradı ve hiçbir suç unsuru bulmadılar. Ancak yine annem ve babam tutuklandı. Ardından itiraz sonucunda babam serbest bırakıldı. Annemin dosyasında hala gizlilik kararı var. Bir gizli tanık annemin aleyhine ifade vermiş” diye ekledi. 
 
‘Annem suçsuz ve hastadır’
 
Annesinin üzerine ifade veren gizli tanığın vicdansız ve kötü bir insan olduğunu vurgulayan Kısa, gizli tanığa dava açmak istediğini ancak kimliğini bilmediğini söyledi. Polislerin annesine ‘Niye hapishaneye ziyarete gidiyorsun?’ Mahkûmlara niye para yatırıyorsun?’ gibi sorular sorduğunu anlatan Kısa, “Annem mahkeme kararıyla ve Adalet Bakanlığı’nın onayıyla vasi oldu. Annem burada hiç kimsesi olmayan bir hükümlünün ihtiyaçlarını karşılıyor. Annem 9 yılda bu hükümlünün ihtiyaçları için 14 bin lira para yatırmış. Her görüşmeye gittiğinde 100 lira civarında bir para yatırmış. Ayrıca bu bizim geleneğimizde ve göreneğimizde var. Ziyarete eli boş gidilmez. Bu gayet kanuni bir şeydir. Şimdi vicdanınıza sesleniyorum, bunun neresi örgüt üyeliğidir? Benim annem suçsuz ve hastadır. Sürekli ilaç kullanıyor. Hiçbir delil yok. Ben buradan duyarlı tüm canların desteğini talep ediyorum. Annemi serbest bıraksınlar” diye konuştu.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE