GÜNCEL

Aklime ana: Söylediğim şarkılarda, türkülerde, stranlarda acılarım var

FERSUDE - Bengisu Kömürcü / Newal Bulut İçişleri bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumun ardından başlayan protesto eylemlerinin sembolü haline gel...

Aklime ana: Söylediğim şarkılarda, türkülerde, stranlarda acılarım var
113 Toplam Gösterim

FERSUDE - Bengisu Kömürcü / Newal Bulut

İçişleri bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumun ardından başlayan protesto eylemlerinin sembolü haline gelen 57 yaşındaki Aklime Hanas Gazete Fersude'ye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde 3 büyükşehire atanan kayyumların ardından Diyarbakır, Mardin ve Van başta olmak üzere kayyumlara karşı protestolar birçok ilde protesto edilmeye başlandı. Kayyum atamaları altıncı gününe girerken Diyarbakır'da başlayan protesto eylemlerinde beyaz tülbenti ve stranları ile sembol haline gelen Aklime Hanas kayyumlara karşı tepkisini, protestolara nasıl katıldığını ve yaşamından kesitleri anlattı.

'Ayıp nedir bilmiyor'

Kayyum kararına hiç şaşırmadığını zaten böyle bir durumu beklediğini belirten Aklime Hanas kararı öğrendiğinde çok hırslandığını ve sinirlendiğini söyleyerek, "Niye hak gasp ediliyor ? Seçim geliyor biz emeğimizi koyuyoruz, kayyum emeğimizin üstüne geliyor. Çok ayıp ediyor. Ayıp nedir bilmiyor. Ben kayyuma oy vermedim, kayyumu istemiyorum. Halkta istemiyor çünkü halk oyunu iradesine vermiş, iradesini istiyor. Biz irademizi istiyoruz" diye konuştu.

'İnsan olsaydı hakkımızı gasp etmezdi'

Kayyum kararının hemen ardından belediye önüne giden Hanas o günü şöyle anlatıyor:

"Kayyum kararından sonra gidip ne olduğuna baktım. Gittiğimizde baktık ki evet belediyemizin etrafı yine barikatlar ile çevrilmiş. Belediyemiz çok güzeldi, bakıyorduk. Belediyemizin kapısı kayyumculara bile açıktı. Çünkü biz halktık, herkesi kucaklıyorduk. Biz insanların elinden tutuyorduk. HDP olarak kazanmıştık. Emeğimiz ve oylarımızla kazanmıştık. İkinci kez kayyum geliyor ama biz pes etmeyiz. Durmayız. Ben kayyum oradan çıkmayana kadar durmam. Ben hakkımın, irademin peşindeyim. İrademi onların elinden almayana kadar ben her gün sokaklarda olacağım. Hakkımızı ondan alacağız. Eğer insan olsaydı hakkı gasp etmezdi. Demek insan değiller ki belediyemizi gasp ediyorlar."

'Sadece hakkımızı aramaya gelmiştim'

Diyarbakır'ın protestolarında yerini alan Hanas yaşadığı polis şiddetini anlatırken TOMA adı verilen zırhlı aracın kendisini doğrudan hedef alarak tazyikli su sıktığını ve gözünün morardığını belirtti. Hanas, "Ben sadece hakkımı aramaya gelmiştim. Hakkımız niye gasp edilmiş diye sormak istedim. Gözüm morardı, vücudum morluk içinde. Yumrukla, copla, kalkanla vurdular. Ben kime oy verdiysem onu istiyorum. Hangi yüzle bizi darp ediyorlar. Bırakmıyorlar yan yana gelelim. Hakkınızı elinizden aldık, sesiniz çıkmasın diyorlar. Biz sokaklardayız, sesimizi çıkartmaya devam edeceğiz. Biz hakkımızı alacağız" ifadelerine yer verdi.

'Bir insan 497 sene yaşar mı?'

Hanas ne senin kameran, ne defterin ne de mürekkebin yeter benim acılarıma diyerek başlıyor yaşamının ona direnç veren acılarını anlatmaya: "Benim oğlum 20 yıl okudu, emek verdi ama ona hakkını vermediler. Benim oğlum atanamadı ve intihar etti. Biz yoksulluk içinde çocuklarımızı okuttuk. Benim oğlum 27 yaşındaydı. Benim acım çok. Acılı annelerin tırnağına kurban olayım. Ben ne söylesem de anlatamam. Benim ağabeyimin oğluna 497 sene ceza verdiler. Bir insan 497 sene yaşar mı ? Bu acılar beni güçlendiriyor, ben bu acılarıma tutunarak eylemlere katılıyorum. Acılar beni hırslandırıyor, gençleştiriyor. Daha da gaddar oluyorum bunlara karşı. Benim neyim kaldı. Yanmışız, göçmüşüz, kaçmışız. Eğer kurtuluş yoksa buna direnmemiz lazım. Ölene kadar direneceğim.

Direneceğiz, başaracağız ve bizim olanı alacağız. Çalmak ayıptır. Biraz düşünsün, biraz utansınlar. Söylediğim şarkılarda, türkülerde, stranlarda acılarım var. Söylemeye ve direnmeye devam edeceğim."

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE