YAŞAM

Amcasının 10 yıl cinsel istismarına uğradı, dede mahkemede, "Ellediyse ne olmuş, aile şerefinden önemli mi" dedi

FERSUDE - İzmit'te intihara teşebbüs eden 14 yaşındaki çocuğun 4 yaşından beri cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı. 4 yaşından beri amcasının istismarına maruz kalan çocuğun babası mahkem...

Amcasının 10 yıl cinsel istismarına uğradı, dede mahkemede, "Ellediyse ne olmuş, aile şerefinden önemli mi" dedi
12 Toplam Gösterim

FERSUDE - İzmit'te intihara teşebbüs eden 14 yaşındaki çocuğun 4 yaşından beri cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.

4 yaşından beri amcasının istismarına maruz kalan çocuğun babası mahkemede kardeşinden şikayetçi olmadı. Anne ise eşinin ailesinin olayı kapatmak için çabaladığını ve şikayetçi olduğunu söyledi. Çocuğun dedesinin duruşmada kullandığı ifadeler ise kan dondurdu.

'İftira atıldı'

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya tutuklu sanık, cinsel istismara uğrayan çocuk, annesi, ablası, babası ve avukatları ile yakınları katıldı. Duruşmada ilk olarak söz verilen sanık şunları söyledi:

"Benim yeğenim olur, ağabeyimin kızıdır. Aynı ağabeyimin 5 kız çocuğu daha vardır. Ablamların da çocukları vardır. İddianamede bahsi geçen mağdure yeğenimin anlatımları doğru değildir. Mesela sinemaya gittiğimizde çocuğun iki ablası ve yeğenimde vardı. Hepimiz yan yana oturduk, ön sıralardaydık. Film komedi filmi olduğu için gülüşüyorlardı. İddia edildiği gibi benim kendisine cinsel amaçlı davranışım olmamıştır. Ben 7 gün çalışan biriyim. Ben tutuklandıktan sonra yengem boşanma davası açmıştır. Çocukların velayetine ilişkin çekişme de vardır. Yengem boşanma karşılığı bir marketin yeri ile 4 daire istemiştir. Yengem ve yeğenim ailenin en zayıfı ben olduğum için beni seçtiler. Bu üzerime atılan bir iftiradır."

Baba olayı doğruladı

Çocuğun babası, ise çocuğunun olayı annesine anlattığını, kendisinin ise çocuğunun tedavi gördüğü hastanedeki doktorlardan öğrendiğini öne sürdü. Baba, "Çocuğuma sorduğumda 'Amcam F. bana cinsel istismarda bulundu' dedi. Yalnızca bu şekilde söyledi, ayrıntı anlatmadı. Çocuğumun agresif bir yapısı vardır, ara sıra yalan da söyler." dedi.

Baba, çocuğunun intihar girişiminde bulunmasıyla ilgili ise "Çocuğumun intihar girişimi ben olayı duymadan önceydi. Bunun sebebi, bir gün evden kaçıp psikolojisinin bozulmasından dolayıdır. Çocuğum 2018 yılında Derince Eğitim Araştırma Hastanesi'nde psikolojik tedavi gördü. 2019 yılında Kocaeli Üniversitesi'nde ve Bursa Uludağ Üniversitesi'nde 1 hafta yatılı tedavi gördü. Çocuğum İstanbul'a taşındığımız sırada siyah defterine 'Bütün çocuklardan nefret ediyorum, bütün insanlardan nefret ediyorum' gibi yazılar gördüm. Bu durumu annesine söyledim" diye konuştu

Şikayetçi olmadı

Baba, kardeşinden de şikayetçi olmayarak, "Kardeşim olan sanıktan herhangi bir şikayetim yoktur. Çocuğumun iftira atmasını gerektirir bir durum da yoktur" dedi.

Dededen iğrenç sözler

Çocuğun dedesinin duruşmada kullandığı ifadeleri ise Habertürk Tv yargı muhabiri Caner Aktan, kişisel Twitter hesabından paylaştı. Aktan’ın aktarımları şöyle:

“Amcası tarafından istismara uğrayan E.A'nın dedesi ‘Ellediyse ne olmuş. Senin g..ün bizim aile şerefimizden daha mı önemli” dedi. Bunu mahkeme salonunda söyledi. Duruşmada, herkesin gözü önünde. Bu söylendi. Bugün hem de. Çok ciddiyim.”

Annesinin ısrarıyla anlatmış

Çocuğun annesi ise duruşmada şunları söyledi:

"Şüphelenmeme rağmen çocuğum, bana olayı anlatmadı. Olayı anlatmadan 1,5 yıl önce çocuğumun davranışlarında değişiklik olmuştu. Ben ergenliğe giriyor, diye düşündüm. Davranış değişikliği 6'ncı sınıfta başladı. Bu davranışları anlamlandıramadım. Her hafta sınıf öğretmeni ile görüşen bir anneyim. Sınıf öğretmeni beni çağırıp, 'Çocuğunuza ne oldu' diye sordu. Sınıf öğretmeni 'Çocuğunuz kimseye yaklaşmıyor. Kimsenin dokunmasına izin vermiyor, tepki gösteriyor' diye bana söyledi. Sonunda çocuğum 'Yıllarca sizin gözünüzün önünde tacize uğradım' dedi, bu sırada saçlarını da yoldu. Kendisine sarıldım, anlatmasını istedim. Devamında 'Amcam' diye söyledikten sonra F.'nin ismini verdi. Ben ilk başta inanmak istemedim, davranışlarının yanlış olabileceğini çocuğuma sordum. 'Hayır ikisi arasındaki farkı biliyorum, ben çocuk değilim' dedi. 'Ne zaman başladı?' diye sorduğumda, anaokulundan beri olduğunu söyledi. Bu dönem, çocuğumun 4 yaşında olduğuna tekabül eder. Özel bölgelerini ellediğini söyledi. Ayrıca sinemadaki olayda da kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Çocuğum kendi evimizde, kayınpederimin evinde, sinemada olmak üzere birden fazla kez cinsel istismara maruz kaldığını anlattı."

'Aile içinden konuyu kapatalım' denildi

Eşinin ailesinin olayı kapatmaya çalıştığını söyleyen anne, "Olay açığa çıktıktan sonra kızımın dedesi, amcaları eve gelip baskın yaptılar. Amcası o dönem daha tutuklanmamıştı. O dönem aile içinde kapatalım, diye çabalar oldu. Ben F. tutuklandıktan sonra eşim hakkında boşanma davası açtım. Eşim ailesi tarafından baskı yapıldıktan sonra bize ve çocuklarımıza kötü davranmaya başladı. Ben sanıktan şikayetçiyim" dedi.

Abla, tanıklık yaptı

Davada tanık olarak dinlenen çocuğun ablası ise "Amcamın bana karşı bir cinsel davranışı olmadı; ancak bir kere bana sert bir şekilde vurması oldu. Kardeşim ile tartıştığımız dönemde kardeşimi korurdu. Amcam F., kardeşimin odasına giderdi, bizim odamıza gelmezdi. Bu olaya kadar annem ve babam arasında pek tartışma olmazdı. Bu olaydan sonra aralarında tartışma çıktı. Evimize F.A. gelince kardeşime hakaretlerde bulundu. Ben kendisine, 'Senin çocuğuna böyle bir şey olsa ne yapardın?' diye sorunca bana bağırıp küfretti. Babama, 'Sen bunlarla baş edemezsin' dedi. Gidince babam da bize bağırdı" diye konuştu.

Sinemaya gittiklerini anlatan abla, "Biz oturduğumuzda kardeşim benimle yer değiştirmek istedi. Yanında amcam F. oturuyordu. Film arasında yer değiştirdik. Bir şey söylemedi; ancak yüzü mutsuzdu" dedi.

İfadelerin ardından mahkeme heyeti, sanık F.A.'nın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 11 Şubat 2020'ye erteledi. Heyet ayrıca çocuğun sınıf öğretmenin tanık olarak dilenmesini istedi.

'Adalet mücadelemiz devam edecek'

Çocuğun avukatı Ceren Acer, duruşma sonunda yaptığı açıklamada, "Mağdurun babası ile sanığın akrabası olan tanığın ifadeleri, görgü ve bilgiye dayalı değil tamamen aile üyesi olan sanığı koruma ve suçu kapatma amaçlıdır. Bugün duruşmada sanık müdafilerince sanık kürsüsündeki şahıs yerine mağdur çocuk ve müşteki anne yargılanmaya çalışılmış, sanığın fiilleri yerine çocuğun özel hayatı sorgulanmıştır. Bunun adı mağdur suçlayıcılıktır. Toplum vicdanını sarsan ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasından uzak bir savunma yapılmıştır. Çocuğun yaşadığı travma dosyada bulunan adli tıp ve adli görüş raporu ile sabit olmasına rağmen, neden- sonuç ilişkisi çarpıtılarak sanık yakınlarının kişisel kanaatleri ile çocuğun psikolojisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte mağdur çocuğun tanık olarak dinlenen ablası ve müşteki olan annesi, tüm tehdit ve baskılara, duruşma esnasındaki tahriklere karşı mahkeme huzurunda da cesaretle dik duruşlarını sürdürmüşlerdir. Bizler de avukatları olarak cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun ve annesinin hukuk ve adalet mücadelelerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

NE olmuştu?

İzmit'te yaşayan baba, çocuğunun sürekli banyoya girip, saatlerce suyun altında kaldığını, akrabaları geldiğinde kendisini odaya kilitlediğini ve sınıfında erkek arkadaşları ile yan yana oturmadığını fark etti. Baba, bunun üzerine çocuğunu psikoloğa götürdü; ancak çocuk konuşmadı. Sürekli saçlarını yolan çocuk, intihar girişiminde bulundu. Bu nedenle doktor kontrolüne alınan çocuk, mart ayında ise sinir krizi geçirdi. Çocuk, bu sırada annesine, amcasının 4 yaşından beri kendisine cinsel istismarda bulunduğunu anlattı. Bunun üzerine annesi, amca F.A.'dan şikayetçi oldu. 10 yıldır yeğenine cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen F.A., gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen F.A., çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, hakkında 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan dava açıldı. Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, Çocuğun Çocuk İzleme Merkezi'nde alınan ifadesine yer verildi.

Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE