Güncel

Çanakkale'de orman yangını patlamalar duyuluyor!

FERSUDE - Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde Behramlı köyünün üst kesimlerinde kalan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ve AFAD ...

Çanakkale'de orman yangını patlamalar duyuluyor!
0 Toplam Gösterim

FERSUDE - Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde Behramlı köyünün üst kesimlerinde kalan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ve AFAD ekipleriyle çeşitli özelliklerde 40 araç, 15 dozer ve 100 arazöz ile çok sayıda işçi sevk edildi.

Saat 22.40’ta başladığı bildirilen yangın, Behramlı köyü ile Davutbey Çiftliği mevkilerinde sürüyor. Rüzgarın etkisiyle ara ara büyüyen yangının söndürülmesi için çalışmalar devam ediyor.

Çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları kapsamında 10 yangın söndürme helikopteri de bölgede çalışmalara başladı.

Görevlilerin yanı sıra çevre köylerin halkı da söndürme çalışmalarına katıldı.

AA'nın aktardığı habere göre Yangın bölgesine gelen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy’dan bilgi aldı.

Öte yandan GESTAŞ, Çanakkale yönünden Eceabat’a geçirilecek müdahale araçları için ek feribot seferleri düzenliyor.

Yaklaşık 9 saattir rüzgarın da etkisiyle şiddetini sürdüren yangına müdahale için 10 helikopter de Behramlı köyündeki sahada, havadan söndürme çalışmalarına başladı.

Yey yer patlamalar meydana geldi

Yangının yaşandığı yer, Çanakkale Kara Savaşları'nın yaşandığı bölge. Yangın sırasında yer yer patlamalar meydana geldiği belirtilidi. Hürriyet'in haberine göre Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patlamaları doğruladı. Pakdemirli, "Bölge bir savaş geçirmiş bölge olduğu için yer yer mühimmat olduğu için patlamalar olduğunu sosyal medyadan duymuştuk. Bunları doğruladık yer yer patlamalar da olmuş ama şu an itibari ile 100 hektar alan etkilenmiş görünüyor" diye konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, "Yangın ummadığımız yerden tekrar çıkıyor. Bunun tamamen kontrol altına alabilmemiz için tamamen söndü demek gerekir. Dün akşamdan beri yapılan müdahaleler ile sonuna geldik diyebiliriz inşallah" dedi.

Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE