GÜNCEL

Çavuşoğlu: Gerekirse Libya'ya asker göndeririz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'ya gerektiği zaman asker gönderebileceklerini belirtti.

Çavuşoğlu: Gerekirse Libya'ya asker göndeririz
248 Toplam Gösterim

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya’ya asker gönderilip gönderilmeyeceği yönündeki soruya “Onlardan böyle bir talep gelirse, Sayın Cumhurbaşkanımız bunu değerlendirebileceğimizi zaten söylemişti” yanıtı verdi.

 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya ile yapılan güvenlik ve askeri iş birliği anlaşmaların onaylanmasına ilişkin kanun teklifi hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
 
Türkiye ile Libya Arasında Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu belirten Çavuşoğlu, "Libya ile iki tane mutabakat metni imzaladık. Bunlardan biri; deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ve ikincisi de daha önce imzaladığımız askeri işbirliğinin güncellenmiş halinin tekrar imzalanması. Deniz yetki alanları ile ilgili imzaladığımız mutabakat zaptı, yüce Meclisimiz tarafından onaylandı, Cumhurbaşkanımızın da yürürlüğe dair onaylamasıyla birlikte tam yürürlüğe girdi ve BM'ye de tescilini yaptırdık. Şimdi ise askeri işbirliği anlaşması Meclis'e sunuldu. Meclisimiz onayladıktan sonra yürürlüğe girecektir" dedi.
 
‘Talep gelirse göndeririz’
 
Çavuşoğlu’na Libya’ya asker gönderilip gönderilmeyeceği de soruldu. Çavuşoğlu, bu soruya "Asker gönderme ayrı bir şey. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Eğer Libya tarafı bizden böyle bir talepte bulunursa biz bunu değerlendiririz' demişti. Bu anlaşmadan da bağımsız şekilde söylemişti ki; zaten Libya ile buna benzer anlaşmalarımız geçmişte de var. Şu anda ilişkilerimizi Sehvat Anlaşması'nın da yetkilendirdiği tek meşru yönetim olan Saraç yönetimi ile sürdürüyoruz. Onlardan böyle bir talep gelirse, Sayın Cumhurbaşkanımız bunu değerlendirebileceğimizi zaten söylemişti. Bizim imzaladığımız mutabakat zaptı, onaylanması için yüce Meclis'imize sunuldu. Onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek" yanıtı verdi.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE