Güncel

Çerkezköy OSB’de Petrol-İş'e üye olan işçiler işten atıldı

FERSUDE - Çerkezköy OSB’de bulunan Lang&Yüzer kauçuk ve conta fabrikasında sendikaya üye olan 3 işçi işten atıldı. İşçiler baskılara karşı mücadele ediyor Çerkezköy OSB’de bulunan Lang&Yüz...

Çerkezköy OSB’de Petrol-İş'e üye olan işçiler işten atıldı
0 Toplam Gösterim

FERSUDE - Çerkezköy OSB’de bulunan Lang&Yüzer kauçuk ve conta fabrikasında sendikaya üye olan 3 işçi işten atıldı. İşçiler baskılara karşı mücadele ediyor

Çerkezköy OSB’de bulunan Lang&Yüzer fabrikasında Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için 3 işçi işten atıldı. Patron, sendikaya üye olduğundan şüphelendiği işçiler üzerindeki baskıyı ise artırıyor. Baskılara karşı mücadele etmek istediklerini dile getiren işçiler, sendikalarını yanlarında görmek istiyor. Petrol-İş Çerkezköy Temsilciliği ise konuyla ilgili “Yapılması gerekeni yapacağız” açıklamasını yaptı.

Evrensel'den Tuncay Sağıroğlu'nun haberine göre B/S/H gibi beyaz eşya ve otomotiv fabrikalarına kauçuk ve conta imalatı yapan Lang&Yüzer’de, yarıya yakını kadın olmak üzere 100 civarı işçi çalışıyor. İşçilerin geneli asgari ücretle, operatörler ise asgari ücretin elli lira üzerinde maaş alıyor. Ağır koşullarda çalışan işçiler üzerinde sürekli üretim ve kalite baskısı kuruluyor. Özellikle operatörlere daha fazla üretim baskısı yapılırken, aynı zamanda hatasız üretim istenmesi işçileri canından bezdirmiş durumda.

6 yıldır fabrikada operatör olarak çalışan bir işçi “Bir taraftan daha fazla üretim yapmaya zorlanırken diğer taraftan hatasız mal isteniyor. Daha fazla mal istendiğinden dolayı yeteri derecede kontrol yapamıyoruz. Bu da ürünlerde hata oranını artırıyor. Ürün ana firma tarafından reklamasyon yiyince bizim üzerimize geliyorlar. Üzerimizdeki baskı psikolojimizi tamamen bozmuş durumda” diye konuştu.

"PARA BASIYORUZ AMA ASGARİ ÜCRET ALIYORUZ"

Lang&Yüzer’in para basar gibi conta ürettiği halde kendilerine asgari ücret verildiğini dile getiren bir başka işçi ise şunları söyledi: “Fabrikada sürekli üretim artıyor. Büyük fabrikaların tedarikçisiyiz. Buralardan düzenli ödemeler de alınıyor ama biz asgari ücrete çalışıyoruz. Aldığımız ücret ne ayın sonunu getiriyor ne de yaptığımız işin karşılığı. Biz de anayasal hakkımızı kullanarak sendikaya üye olarak bunu değiştirmek istedik.”

PATRONUN BÜTÜN AİLESİ FABRİKADA NÖBET TUTMAYA BAŞLADI

Sendikalaşmayı engellemek için işçi atan ve istifa baskısı yapan patronun, bütün akrabalarını gece gündüz fabrikada tutarak gözdağı vermek istediğini anlatan başka bir işçi “Üye olayı başlayınca önce üç işçi arkadaş işten atıldı. Yukarı tek tek çağrılan işçilerin e-devlet şifreleri istenerek üyelikten istifa et baskıları başladı. Bununla yetinmeyen patron kendinin ve eşinin bütün akrabaları fabrikada işçilerin başında beklemeye kadar vardı. Hatta iki akraba geceleri fabrikada nöbete kalıyor” diye konuştu.

MÜCADELE ETMEK İÇİN YETKİ Mİ LAZIM?

İşçiler bir taraftan patron ve akrabaları ile mücadele ederken aynı zamanda üye oldukları Petrol-İş Sendikasını da yanlarında görmek istiyorlar. Üç işçi işten atılınca fabrika önünde direnişe geçmek ve açıklama yapılmasını isteyen işçilere “Daha yetkimiz yok” denmesine tepkililer. “Mücadele etmek için yetki mi lazım” diyen işçiler şunları söyledi: “Biz yetkimizi anayasadan almadık mı? Üç işçinin biri tazminatsız ikisi tazminatlı atıldı. Herkes biliyor ki bu arkadaşlar Petrol-İş’e üye oldukları için işten atıldı. Gece vardiyasında uykusuzluktan gözü kızardığı için sen uyumuşsun diyerek tutanak tutulup işten atmaya karşı durmak için ne yetkisi lazım?”

"YAPILMASI GEREKENLERİ YAPACAĞIZ"

Petrol-İş Sendikası Çerkezköy Temsilciliği Sorumlusu Selçuk Öztürk, işçilerine eleştirilerine ilişkin şu açıklamayı yaptı: Lang&Yüzer fabrikasındaki örgütlenmemize devam ediyoruz. Sendika olarak işçilerin sonuna kadar yanındayız ve yapılması gerekenleri yapacağız.”

Haber Yanı Reklam
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE