GÜNCEL

Çetaş Cam Fabrikası'nda grev pankartı asıldı!

FERSUDE - Çetaş Cam işçileri sendikanin almış olduğu grev kararı doğrultusunda, 15 Ekim Salı günü grev pankartını fabrikaya astı! Sendika'nın ise açıklaması şöyle; Okan Grup çatısı altında faal...

Çetaş Cam Fabrikası'nda grev pankartı asıldı!
62 Toplam Gösterim

FERSUDE - Çetaş Cam işçileri sendikanin almış olduğu grev kararı doğrultusunda, 15 Ekim Salı günü grev pankartını fabrikaya astı!

Sendika'nın ise açıklaması şöyle;

Okan Grup çatısı altında faaliyetlerini yürüten Çetaş Cam San. ve Tic. A.Ş. işçileri, 2016 yılının Şubat ayında, hak almak için sendikaya, Kristal-İş Sendikası’na üye oldular.

Sendikamız 2016 yılının Şubat ayı içerisinde çoğunluk tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurdu. 2016 yılı Mart ayı içerisinde yetkili sendika olduğumuz onaylandı. Bu tespitin hemen ardından Çetaş Cam işvereni, Düzce Cam ve Birlik Cam’da (Okan Cam) olduğu gibi yetki tespitine temelsiz gerekçelerle itiraz etti ve dava açtı.

Süreç içerisinde görülen davalar neticesinde 9 Temmuz 2019 tarihinde, Çetaş Cam San. Ve Tic. A.Ş.’ye ait Çetaş Cam Fabrikası’nda yetkimiz kesinleşti.

Yetki belgemizin Bakanlıkça tarafımıza tebliğ edilmesini takiben gerek sendikamız, gerek Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü, gerekse de atanan resmi Arabulucu aracılığıyla yapılan görüşme çağrılarına Çetaş Cam işvereni tarafından katılım sağlanmadı.

İşveren bununla da yetinmeyerek 15 Ağustos 2019 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile 25 Eylül’de Çetaş Cam Fabrikası’nı kapatacağını ileri sürdü ve fabrikada çalışan 35 üyemizi işten çıkardı. Ancak işveren aldığı yönetim kurulu kararını işyerinde ilan etmesine rağmen resmi makamlara kapanışı tebliğ etmedi ve ticari faaliyetlerini sürdürdü. Bunun üzerine sendikamız 15 Ekim 2019 günü uygulanmak üzere aldığı grev kararı, bugün itibariyle uygulamaya konuldu ve işyerinde grev pankartı asıldı.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Kristal-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE