GÜNCEL

Cumhurbaşkanlığı'ndan gazetecilere 'Buket Aydın' uyarısı

FERSUDE - Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, Rojava operasyonunda gazetecilere uyarılarda bulunuldu. İletişim Başkanlığı, sıcak bölgede harekatı takip eden gazetecilere ...

Cumhurbaşkanlığı'ndan gazetecilere 'Buket Aydın' uyarısı
191 Toplam Gösterim

FERSUDE - Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, Rojava operasyonunda gazetecilere uyarılarda bulunuldu.

İletişim Başkanlığı, sıcak bölgede harekatı takip eden gazetecilere terör örgütü PKK/PYD-YPG tarafından kasıtlı olarak yapılan saldırılardan korunmaları için dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı.

Askeri kamuflaj giyilmemeli

Gazetecilere yapılan uyarılarda, “Askeri kamuflaj ya da üniforma benzeri giysiler giyilmemeli” ifadelerinin yer alması akıllara Kanal D Ana Haber sunucusu Buket Aydın’ın, sıcak bölgeden paylaştığı fotoğrafları getirdi.

Buket Aydın’ın paylaştığı fotoğrafkar çok konuşulurken, “askeri kamuflajlı pantolon” giymesi tepki çekmişti.

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan uyarılar şöyle:

“-Herkesin can güvenliği öncelik olmalı, haber yapmak her zaman ikinci planda olmalı, çelik yelek ve kask olmadan sahada görev yapılmamalı. Can güvenlikleri için açık hedef olacakları noktalardan uzak durulmalı.

-Resmi yetkililerin yönlendirmeleri harfiyen uygulanmalı. Terör örgütünün bebek, çocuk, kadın demeden herkese saldırması göz önünde bulundurulduğunda basın mensuplarının da birer hedef olduğu akıllardan çıkmamalı, yayınlar kısa periyotlar halinde yapılmalı. Hedef olma riski taşıyan uzun süren yayınlar tercih edilmemeli. Hava karardıktan sonra yapılan yayınlarda spot kullanılmamalı, mümkünse sadece telefon bağlantısıyla (görüntüsüz) yayın yapılmalı.

-Askeri kamuflaj ya da üniforma benzeri giysiler giyilmemeli. Yüksek yerlerden (balkon, çatı, tepe vs gibi.) mümkünse yayın yapılmamalı. Konumların tam olarak belli olacağı bilgileri detaylı şekilde paylaşmaktan, dile getirmekten kaçınılmalı.”

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE