KÜLTÜR-SANAT

Demirtaş'ın ilk romanı 'Leylan' 22 Ocak'ta okuyucuyla buluşacak

Halkların Demokratik Partisi önceki dönem Eş Genel başkanı olan ve halen Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın ilk romanı 'Leylan' 22 Ocak'ta yayınlanacak.

Demirtaş'ın ilk romanı 'Leylan' 22 Ocak'ta okuyucuyla buluşacak
1972 Toplam Gösterim

FERSUDE - HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı olan ve halen Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın ilk romanı 'Leylan' 22 Ocak 2020 tarihinde okuyucuyla buluşacak. 

Daha öncesinde Seher ve Devran adlı iki öykü kitabı yazan ve kitapları yoğun ilgiyle karşılanan Demirtaş'ın ilk romanı olacak olan Leylan, Dipnot etiketiyle yayınlanacak. 

Diyarbakır'dan başlayan, İstanbul, Zürih ve Nusaybin'e uzanan roman'ın tanıtımında şunlar yazıldı;

“Bu hayatta her şeyiyle güvenebildiğiniz en az bir kişi olmalı. Yoksa kendinizi hep yalnız hissedersiniz. İnsanların çoğu yalnızdır o yüzden, yapayalnız. Yaşananlar kelepir bir hayatın ikinci el versiyonu gibidir. Yaptığınız hiçbir şey size ait değildir, benliğinize, özünüze. Hayatınız, tümüyle güvensiz bir ortamın mecburen size yaptırdıklarından ibarettir. 

“Saf çocukluk halinizden geriye yüzünüzde ‘memur gülüşü’, dudaklarınızda ‘gammaz öpüşü’ kalır. Öptüğünüz yer kirlenir, güldüğünüz zaman herkes incinir. Elinizde etrafı yeşil dantelli beyaz bir mendil de yoksa temizleyemezsiniz hiçbir yerinizi.

“Ben Serap’ı böyle sevdim, en saf halimle, uzaktan.”

Yaşadığımız bu kekre, nefes aldırmayan, “tuhaf” dönemin Diyarbakır’da başlayıp İstanbul’a, oradan Zürih’e uzanan ve Nusaybin’de sonlanan hikâyesi... Muktedirlerin kirli sırıtışlarına inat, hülyasının, serabının üzerine titreyen, acısını içinde koyultsa da yalan ve şiddet üzerine kurulu “zulüm makinesini” sabırla, mizahla, yoldaşça dayanışmayla, zekayla maskara eden insanlar."

Yayınevi, Leylan'dan kısa bir bölümü okuyucuyla paylaştı ve sosyal medya hesabından kitabın 22 Ocak tarihinde okuyucuyla buluşacağını açıkladı. 

Leylan'dan kısa bölümü buradan ulaşabilirsiniz

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE