KADIN

Ege Üniversitesi kampüsünde hayatını kaybeden Sezen’in babası: Adalet isteyen acılı bir babayım

İzmir’de Ege Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Sezen Zambak 16 Eylül’de kampüste karşıdan karşıya geçmeye çalışırken üniversitenin bünyesindeki traktörün altında kalarak can verdi. Kaza tutanağında ‘tam kusurlu’ bulunan sanık ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Ege Üniversitesi kampüsünde hayatını kaybeden Sezen’in babası: Adalet isteyen acılı bir babayım
339 Toplam Gösterim

Fersude – Cem Bahtiyar

 

Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı, cinsel saldırı gibi birçok olayda özellikle son 1 yıldır Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya platformlarında mağdurlar ya da mağdur yakınları hastaglerle adalet talebinde bulunuyor. Son günlerde Twitter’dan sesini duyurmaya çalışan ailelerden biri de 16 Eylül 209’da Ege Üniversitesi kampüsünde Vehbi Bolsoy yönetimindeki traktörün altında kalarak hayatını kaybeden 23 yaşındaki Sezen Zambak’ın ailesi.

“Ben adalet isteyen acılı bir babayım”

Sezen Zambak’ın babası Metin Zambak 1 Ocak 2020’te sosyal medya hesabı Twitter’dan “Sezen Zambak için adalet” başlığıyla yaşadıklarını ve taleplerini şu sözlerle duyuruyor:

“Ben ADALET isteyen acılı bir babayım. Başkalarının da başına gelmemesi ve EMSAL teşkil etmesi bakımından bundan sonra kimsenin acısının üzerine yeniden tuz basılmaması açısından ADALET isteyen acılı bir babayım. Desteklerinizi ve bizim yaşadığımız ve hayatımızı derinden sarsan, bizden yaşama umutlarımızı çalan, hayallerimizi yok eden bu olayın duyurulması ve yayılması için yardımlarınızı bekliyorum…”

Mezun olduktan 2 ay sonra hayatını kaybetti

İzmir Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü'nü Temmuz 2019’da birincilikle bitiren Sezen Zambak aynı okulda bir TÜBİTAK projesinde çalışmaya başladı. 16 Eylül 2019’da yine proje çalışması için okulda olan Sezen Zambak öğlen arasına çıktığı sırada kampus içerisindeki yoldan karşıya geçmek isterken çiçekleri sulayan Ege Üniversitesi personeli Vehbi B. yönetimindeki traktör tarafından ezildi. Zambak olay yerinde yaşamını yitirdi. Kazanın görüntülerini izleyen ve kazanın yaşandığı yerde inceleme yapan ekipler, kaza tespit tutanağı hazırladı. Tutanakta traktör sürücüsü Vehbi B’nin 'sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermek' maddesini ihlal ettiği için asli ve tam kusurlu bulundu. Ancak kazadan sonra ifadesi alınan Vehbi B ev hapsi şartıyla bırakıldı.

Traktör sürücüsü: Sezen’i gördüm ama geçmeyeceğini düşündüm

3 ay ev hapsinin ardından 31 Aralık 2019’da kazanın ilk duruşması, İzmir 47'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. ‘Taksirle öldürme’ suçlamasıyla hâkim karşısına çıkan Vehbi Bolsoy ifadesinde şunları söyledi:

"Traktörün arkasında su tankeri olduğu için işim gereği ara sıra arkayı kontrol etmem gerekiyor. Kafamı çevirdiğimde Sezen'i gördüm. Ancak geçmeyeceğini düşündüm. Arkadaşlarımın uyarısıyla frene bassam da traktörü durduramadım. Yanımdaki arkadaşlarımla beraber hemen ambulansa haber verdik. Güvenlik noktasından çıktığım için hızım 7 ile 10 kilometre arasındaydı. Çok üzgünüm.”

Tanıklar dinlenmeden ev hapsi kaldırıldı, işine geri dönülmesine karar verildi

Ailenin avukatı Turan Aras, Vehbi B.'nin tutuklanmasını talep ederken, mahkeme heyeti bu isteği reddetti. Görüntülerde kusurlu olduğu belirlenen ve kaza tutanağına da öyle geçmesine rağmen mahkeme heyeti kaza günü traktörde Vehbi Bolsoy’un yanında oturan tanıkları dinlemeden Vehbi B.'nin ev hapsi şeklindeki adli kontrol şartını kaldırarak haftada 3 gün imzaya dönüştürdü. Ayrıca sanığın işine dönmesine karar verildi.

“Benim isyanım bu adaletsizliğe…”

2 çocuğundan büyüğü 23 yaşındaki Sezen’i kaybeden baba Metin Zambak kararın ardından sosyal medyadan sesini duyurmaya çalıştı. Davaya ilişkin tüm süreci sosyal medyadan paylaşan baba Metin Zambak Gazete Fersude’ye yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Sezen bölümünü birincilikle bitirdi. Hocaları tarafından çok sevildiği için Sezen’in bir TÜBİTAK projesinde yer almasını istediler. Sezen okulunu bitirdikten sonra fakültesinde TÜBİTAK projesinde çalışmaya başlamıştı. O gün her zamanki gibi okuldaydı. Öğle tatili için çıkmış. Karşıdan karşıya geçmeye çalışırken de traktör çarpıyor. Ben kazaya dair görüntüleri izledim. Şoförün yanında iki kişi oturuyordu. Onlarla sohbet ediyordu, yola bakmıyordu. Tam kızım kaldırıma geçerken de kızıma çarpıyor. Hatta yanındakiler ‘Abi kıza vurdun’ demiş. Kazadan savcıyla görüştüğümde o da şoförün tam kusurlu olduğunu ve görüntülerde Sezen’in artık yolu bitirdiğini söyledi. Ama tüm bunlara rağmen önce ev hapsi verildi. Biz ilk duruşmada tutuklanacağını beklerken bu kez ev hapsi kaldırılıp işe dönmesine karar verildi. Şimdi bu adam yeniden aynı okula dönüp belki aynı traktörü kullanacak belki başka bir çocuğun canını yakacak. Benim isyanım bu adaletsizliğe…”

Twitter üzerinden insanlara sesini duyurmaya çalıştığını söyleyen Metin Zambak, “Bütün gücümle bu konunun takipçisi olacağıma önce kızıma söz verdim”  diyor.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE