SON DAKİKA

Gazetecilerin kabusu: Multitasking

Bu haber 11 Eylül 2019 - 14:02 'de eklendi.

FERSUDE – Oğuz Bakır

Hayri Tunç’un kabulüyle (umarım uzun sürer) artık ben de Fersude’de olacağım. Tabi sevgili dostum Rabia Çetin’in desteğini pas geçemem. Medya ve teknoloji alanında hazırlayacağım yazı veya içerikleri, sizlerle paylaşmak büyük bir mutluluk. Daha fazla merhaba yazısını uzatmadan; (Meşhur Vietnam marşına selam olarak)Bir, iki, üç, daha çok bağımsız medya. Fersude’ye bin selam…

Multitasking çalışmayı bildiniz mi?

Aslında, tanımsal olarak çok da kabul edilmese de, gerçek anlamda ‘gazetecilerin’ her gün yaptığı bir çalışma şekli. Türkçe karşılığı tam olmasa da; belirli bir zaman diliminde, aynı anda birden fazla şey (iş ya da herhangi bir şey) ile ilgilenmeye ‘multitasking’ çalışma denebilir.

Peki, tam olarak multitasking çalışma nedir, zararları nelerdir, ne gibi şeylere yol açıyor?

Multitasking iki kelimeden oluşmaktadır; multi ve tasking. Yani Türkçe karşılığı olarak çoklu görev diyebiliriz. Yani bir işi yaparken, başka bir yandan ekstra bir iş daha yapmak olarak açıklanabilir. Yani bilgisayarda bir işle uğraşırken ekstra olarak telefonla konuşmak gibi.

Aslında gazetecilerin pek de uzak olmadığı bir durum. Aynı anda haber ya da içerik yazarken, bir yandan tweet atmak gerekirken, bir yandan çalan önemli bir telefona bakıp o kişi ile görüşmek vs gibi uzayabilecek bir çalışma şekline sanırım hiçbir gazeteci uzak değildir.

Bu hem bir anlamda çok işi yapabilmek için hem de “bir an önce hepsini bitireyim” dediğimiz için yaptığımız bir çalışma.

Ama bunun sanılanın aksine yararından çok zararı vardır.

Zararlarına halinde bakacak olursak şöyle;

İŞ ANLAMINDAKİ EN ÖNEMLİ ŞEY: YAVAŞLIYORSUNUZ!

Aynı anda birden çok işle uğraşmak, asıl amacınızın tam tersi yönünde sonuç veriyor. Yani siz çoklu görevi zaman kazanmak için kullanıyorsunuz belki; ama bu yaklaşım sizin açık ve net biçimde zaman kaybetmenize neden oluyor. Çünkü dikkatinizi birden çok şeye verdiğinizde doğal olarak yavaşlıyorsunuz. Hangi işi yapacağınızı bilemiyor, dikkatinizi dağıttığınız için de tekrar odaklanmaya çalışırken de boş yere zaman kaybediyorsunuz. Uzun lafın kısası, hızlanmaya çalışırken tam tersine yavaşlıyorsunuz.

BEYİN FONKSİYONLARINI YAVAŞLATIYOR

Bilimsel olarak kabul etmemiz gereken bir gerçek var; beynimiz, sadece tek bir işi yapmak için odaklanabilme yeteneğine sahip. Bu nedenle aynı anda birden fazla görev aldığında kendini zorluyor ve zarar görebiliyor. Üstelik İngiltere Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucunda bu zararın kalıcı hasarlara bile yol açabildiği gözlenmişti.

Daha da önemlisini yine bir örnekle vermek gerekirse, MIT’de görev yapan nörobilimadamı Earl Miller’e göre; beyin çoklu görev için hiç ama hiç uygun değil. Çünkü beyin ikinci bir göreve başladığında, birinci görevi tamamen unutup ikinciye odaklanıyor. Bu konudan konuya atlama eylemi de beynin dopamin hormonu salgılamasına neden oluyor. Çünkü mesaj göndermek, telefona bakmak, araba kullanırken başka bir işle daha ilgilenmek gibi işlemler, beynin kendini ödüllendirme sisteminin devreye girmesine yol açıyor. Bu da aynı anda birden çok iş yapmayı, beynin sürekli isteyeceği kötü bir alışkanlık haline getiriyor.IQ SEVİYESİNİ AZALTIYOR

Multitasking, beynin odaklanma işlevine hasar verdiği gibi IQ seviyesini de etkiliyor. Londra Üniversitesi’nin araştırmasına göre multitasking’e devam edenlerin IQ seviyesi, bağımlı kişiler ile aynı seviyeye kadar düşebiliyor. Bu da beyni karmaşık işlerle yormanın ne denli büyük bir sorun teşkil edeceğini kanıtlıyor.

DAHA ÇOK STRES YAŞAMANIZA NEDEN OLUYOR

Evet, multitasking aslında kişiye inanılmaz bir şekilde strese neden oluyor. Çünkü elinizdeki işi bir türlü bitiremiyorsunuz. Gün içinde sık sık bölünüyor, aynı anda bir dizi işe yetişmeye çalışıyor, yapamadığınızı gördükçe de daha çok geriliyorsunuz. Zaten stresli olan hayatınızı bir kat daha stresli hale getiriyorsunuz.

İSTENİLENİN AKSİNE: VERİMİNİZ DÜŞÜYOR!

Hani siz daha verimli olmak adına çoklu görev tuzağına düşüyorsunuz ya! Bu yaklaşımınızla değil veriminizi arttırmak; onu hiç olmadığı kadar alt seviyelere düşürüyorsunuz. Hatta bu konu üzerine yapılan pek çok araştırmada, multitaskingin verimliliği (% 40’a kadar) ciddi oranlara düşürdüğü kanıtlanmış diyebilirim. Çünkü birçok iş yapmaya çalıştığınızda, ne tam anlamıyla odaklanabiliyor ne de elinizdeki işleri zamanında bitirebiliyorsunuz.

Mesela; o gün teslim etmeniz gereken bir iş üzerinde çalışırken, bir yandan da ufak tefek işlerle ilgileniyor, arada sosyal medyada takılıyor, gelen maillere cevap veriyor, size soru soran iş arkadaşlarınızı cevaplıyorsunuz. Ve farkına bile varmadan elinizdeki iş dışında her şeyle uğraşmış oluyorsunuz. Akşam olduğunda ise “bütün gün çalıştım yine de işi bitiremedim” diye düşünüyor, veriminizin bu kadar düşük olmasının nedenini merak ediyorsunuz.

MULTİTASKİNG YAPMADAN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN


Beyin fonksiyonlarının zarar görmesinden strese kadar pek çok zararı olan multitasking’den uzak durmak için aşağıda yer alan önerileri uygulayabilir, verimliliğinizin ve iş kalitenizin günden güne arttığını görebilirsiniz.

  • Birden fazla işi aynı anda yapmanın övünülecek bir durum olduğunu aklınızdan çıkarın.
  • İşlerinizi önem durumuna göre sıralayın ve bir işi bitirmeden bir yenisine başlamayın.
  • Ajandanıza ya da planlayıcınıza her gün için makul sayıda görev ekleyin. Sizi zorlayacak, aynı anda farklı işler yapmanıza neden olacak yoğun programlarınızı düzenleyin.
  • Çalışırken dikkatinizi dağıtacak şeyleri ortadan kaldırın. Telefonunuzu sessize alıp bildirimlerinizi kapatabilir, televizyon gibi dikkat dağıtıcı araçlardan uzak durabilirsiniz.
  • Çalışma alanınızı dikkat dağınıklığına yol açacak düzeyde sesten izole edin ve gerekirse çevrenizdeki kişileri de uyarın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.