GÜNCEL

Göbeğinizden kurtulmak için dikkat etmeniz gereken besinler

FERSUDE - Sağlıklı kilo vermenin ilk koşulu düzenli beslenme. Tüketilen bazı yiyecekler vücutta yağlanmaya yol açıyor. Özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmalar rahatsızlığa yol açıyor. Spor y...

Göbeğinizden kurtulmak için dikkat etmeniz gereken besinler
128 Toplam Gösterim

FERSUDE - Sağlıklı kilo vermenin ilk koşulu düzenli beslenme. Tüketilen bazı yiyecekler vücutta yağlanmaya yol açıyor. Özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmalar rahatsızlığa yol açıyor.

Spor yapmanın yanı sıra tüketilen yiyeceğe dikkat edilmesi de 'göbek'ten kurtulmanızı sağlayabilir. Diyet ve fitness uzmanı Rhian Allen, göbekten kurtulmak için tüketilmemesi gereken sekiz besini açıkladı.

Habertürk'ün İngiliz Daily Mail'den aktardığına göre göbekten kurtulmak için asla tüketmemeniz gereken sekiz besin şöyle:

İşlenmiş gıdalar: Çabuk, kolay ve lezzetli olsalar da, kek, donut, kruvasan gibi yiyecekler karın yağına neden olurlar.

Lupus ve romatoid artrit gibi birçok otoimmün hastalığın kök nedeni olan iltihabı artırır, ayrıca kalp hastalığı ve felç riskini de zemin hazırlar.

Sadece kilo almanın yanı sıra genel sağlığı iyileştirmek için de işlenmiş şekerli ürünlerden uzak durun.

Süt ürünleri: Belirli miktarda süt genel sağlık için faydalı olsa da, tükettikten sonra şişkinlik yaşıyorsanız, bu, laktoz intoleransının işareti olabilir.

Denemek için peynir, yoğurt, süt ve dondurma alımını azaltmalısınız. 

Kızarmış tavuk: Kızarmış tavuk gibi fast food yiyecekler sodyum ve trans yağ tüketimini artırdığından derin yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Patates cipsi: Trans yağın yüksek oranda olduğu bu atıştırmalıklar, kolesterolü ve kalp hastalığı riskini artırır. Ayrıca kilo alımına katkıda bulunduğu da biliniyor.

Allen, düşük yağlı seçenekleri olan cipslerin dahi tüketilmemesini tavsiye etti.

Kahvaltılık gevrekler: Kahvaltılık gevrekleri tüketmek istiyorsanız bir ölçüm kabında tartmalısınız ve bir porsiyon tüketmelisiniz.

Kahvaltılık gevrekler de şeker ilavesi bakımından yüksek değerlere sahip olduğundan popüler işlenmiş gıdalar arasında yer alıyor.

Rafine şeker ve tatlılar: Rafine şeker, göbek yağının en büyük düşmanlarından biridir.

İşlenmiş şeker, bağışıklık sistemini zayıflatmanın yanı sıra yağ depolanmasını teşvik eden insülin seviyelerini de artırır.

Beyaz un ve pirinç: Göbek yağından kurtulma konusunda ciddiyseniz, beyaz ekmek, un, pirinç ve makarna alımını önemli ölçüde azaltmanız gerekiyor.

Beyaz karbonhidratlar çok sayıda işlemden geçer bu nedenle kahverengi alternatiflere yönelmelisiniz.

Alkolsüz içecekler: Alkolsüz içecekler, boş kalori ve fruktoz gibi işlenmiş şeker içeriği nedeniyle göbek yağına önemli bir katkı sağlar. Bu ürünlerin fazla tüketilmesi zamanla önemli miktarda göbek yağına yol açar.

Allen'a göre; diyet içeceklerden de kaçınılmalı çünkü yüksek miktarlarda yapay tatlandırıcı içeriyorlar.

Karın yağlarından kurtulmak için günde üç litre de su içmek öneriliyor.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE